SON DAKİKA

Adaletten sapan iktidara karşı mücadele meşrudur

Adalet Kurultayı’nın son gününde sonuç bildirgesini açıklayan Kılıçdaroğlu, “Adalet talepleri meşrudur. Adaletten sapan

Bu haber 30 Ağustos 2017 - 8:51 'de eklendi. 60

CHP’nin Adalet Yürüyüşü’nün devamı olarak Çanakkale’de düzenlediği Adalet Kurultayı, sonuç bildirgesinin açıklanmasıyla dördüncü gününde noktalandı. “Farklı düşünebiliriz ama birlikte konuşabilmeliyiz. Çünkü adalet gidiyor, demokrasi elden gidiyor. Gün birlikte olma günüdür” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Adalet talepleri meşrudur. Adaletten sapan iktidarlara karşı halkın mücadelesi meşrudur” ifadelerini kullandı.

Adalet Anıtı’na tuğla koydu
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kurultayın son gününe kampın düzenlendiği yere de adını veren Kocadere köyüne ziyaretiyle başladı. CHP lideri köy muhtarının daveti üzerine sabah kahvaltısını Kocadere köylüleriyle yaptı.
Kılıçdaroğlu, ardından Kocadere Kamp Alanı protokol giriş kapısı yanında sergilenen, tasarımını Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in yaptığı, Adalet Heykeli’nin bulunduğu alana geldi. CHP Lideri, Çanakkale merkezinde Özgürlük Parkı’na konulacak heykelin kaidesini oluşturacak kırmızı tuğlalardan birini, Adalet Heykeli’nin önündeki diğer tuğlaların yanına bıraktı. Bu arada plakete soyadının ‘Kılıçtaroğlu’ diye yazıldığını fark eden CHP Lideri, görevliden yanlışlığın düzeltilmesini rica etti.

Panellerin yapıldığı alana geçmek üzere ‘Medya Merkezi’ çadırına gelen Kılıçdaroğlu, burada mağdur olduklarını söyleyip, yanlarında getirdikleri fındıkları yere döken üreticilerin sorununu dinledi, “Fındıkçılar için adalet istiyoruz” dedi.

Adalete susadık
Sekiz panel ve 60’a yakın çalıştayın yapıldığı kurultayın sonuç bildirgesi, panel ve çalıştayların tamamlanmasının ardından CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu tarafından açıklandı.

“Hakkı, hukuku ve adaleti; demokrasiyi, özgürlüğü, yargı bağımsızlığını savunan herkesle birlikte gerçekleştireceğiz. Adalete susadık. 80 milyon için hak, hukuk, adalet istiyoruz” sözleriyle konuşmasına başlayan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti; “Evinizdeki yangını söndürmek değil komşudaki yangını söndürmeye çalışmak adalettir. Adaletsizliklere sessiz kalmayacağız.”

Referandum meşru değil
16 Nisan Referandumu’na da değinen CHP Lideri, “16 Nisan referandumu asla meşru değildir. Türkiye toplumunun kazanımlarına hakarettir. Anayasa değişikliği meşru değildir. Tek adam düzeni başka ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de uzun sürmeyecektir” ifadelerini kullandı.

Tek adam rejimlerinin dünyanın hiçbir yerinde uzun süreli olmadığına dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Bizim kültürümüzde de yoktur. Tarihimizde de yoktur. Tek adam rejimini asla ve asla kabul etmeyeceğiz. Demokratik bir devlette olması gereken hukukun üstünlüğüdür. Devleti yönetenler hukukun kurallarına uymak zorundadırlar. Ama siz mafya yöntemleriyle racon kesmeye kalkarsanız mafyanın hukuku egemen olur. Bunu da reddediyoruz” dedi.

Kurultay talebine giden süreci özetleyen CHP Lideri, “Adaletin yok edildiği, korku, endişe ve çaresizlik duygusunun toplumu esir aldığı süreçte milyonlar adalet için yürüyor. Korku zinciri kırıldı. Adalet yürüyüşü ile başlayan süreç adalet arayışının en geniş süreci ile konuşulması için kurultay talebi ortaya koydu. Demokrasi ve hukuk ekseninde bir hat çizilmiştir. Bu hat demokrasi, adalet ve huzur isteyenlerin ortak hattıdır” diye konuştu.

Fiilen tek adam rejimi inşa edildi
Kemal Kılıçdaroğlu, tespit ve taleplerini şöyle sıraladı;

»Adalet mücadelesi meşrudur. Adaletten sapan iktidarlara karşı halkın mücadelesi meşrudur.

»Adalet hakkı temel bir haktır. Devlet kişinin ekonomik, toplumsal ve siyasal düzenden adaletli olarak pay almasını sağlamakla yükümlüdür.

»Bugün adalet hakkı, sistematik olarak ihlal edilmektedir. Örneğin mahkemelerde adalet yoktur. Millet mahkemelerden umudu kesmiş, siyaset yargıya hâkim olmuştur. Çözüm, derhal bağımsız ve tarafsız yargı inşa edilmelidir. Tutuklu milletvekilleri serbest bırakılmalıdır. Liyakat yerine sadakat tercih edilmektedir. Devlet parti devletine dönüşmüş, kuvvetler ayrılığı yok edilmiştir. Fiilen tek adam rejimi inşa edilmiştir.

Bu düzen mutlaka değişecek
»Hukuk düzeni darbe hukukundan temizlenmelidir.

»Seçimde adalet yoktur. Seçimlere hile karışmıştır. Seçim barajı ve siyasi parti düzeni milli iradenin parlamentoya yansıması engellenmektedir.

»Eğitimde adalet yoktur. Eğitimden bütün paydaşlar şikayetçidir. Müfredat ideolojik esaslara göre hazırlanmaktadır. Herkes tek tip okula mecbur edilmektedir.

»Medyada adalet yoktur. Fiili bir sansür söz konusudur. Muhalefet operasyonel medya üzerinden hizaya sokulmaya çalışılmaktadır. Adaletten kopan bu düzen mutlaka değişecek.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın