Adalet Bakanlığı Görevine Getirilen Bekir Bozdağ’ın Gülen’i Övdüğü Konuşması Sosyal Medyada Gündem Oldu

AKP’li siyasetçi Bekir Bozdağ’ın, üçüncü kez Adalet Bakanlığı görevine getirilmesinin ardından sosyal medyada geçmişte yaptığı açıklamalar tekrar dolaşıma girdi.

Adalet Bakanlığı Görevine Getirilen Bekir Bozdağ’ın Gülen’i Övdüğü Konuşması Sosyal Medyada Gündem Oldu
Yayınlama: 29.01.2022
31
A+
A-

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Bozdağ’ın 2011 yılında TBMM kürsüsünde yaptığı ve FETÖ lideri Fethullah Gülen’i övdüğü konuşmasını “Yeni Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ı tanıyalım” ifadeleriyle paylaştı.

Bozdağ’ın söz konusu konuşmasında “Fetullah Gülen bu ülkenin yetiştirdiği değerli bir kıymettir. Seversiniz, sevmezsiniz ama değerli bir insandır, bilge bir insandır. Bu ülkenin milli ve manevi değerlerine bağlı nesillerin yetişmesi için hizmet yapıyor” ifadelerini kullanıyor.

https://twitter.com/parlamentohaber/status/1487401801007648774?s=20&t=vZJ3MliiYPeL2pgS1tzTCA

YENİDEN ADALET BAKANI OLARAK ATANAN BEKİR BOZDAĞ’DAN İLK AÇIKLAMA

Abdulhamit Gül’ün istifasının ardından Adalet Bakanı olarak atanan Bekir Bozdağ, “Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı görevini şahsıma emanet eden Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a takdir/tensipleri için şükranlarımı sunuyorum” açıklamasında bulundu.

Bozdağ, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı görevini şahsıma emanet eden Cumhurbaşkanımız Sn.R.Tayyip Erdoğan’a takdir/tensipleri için şükranlarımı sunuyorum Adalet Bakanımız Abdülhamit Gül kardeşime hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum Allah yardımcımız olsun.”

3. KEZ ADALET BAKANI OLARAK GÖREVLENDİRİLDİ

Bozdağ ilk olarak 2013 yılında Hatay Büyükşehir Belediye başkan adaylığı nedeniyle görevinden ayrılan Sadullah Ergin’in yerine bu göreve atamış, ardından ise bakanlığı Mart 2015’te Kenan İpek’e bırakmıştı.İpek’in ardından Kasım 2015’te tekrar göreve gelen Bozdağ, Temmuz 2017’ye kadar Adalet Bakanı olarak görev yapmıştı. Bozdağ, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte oluşan yeni kabinede koltuğunu Abdülhamit Gül’e devretmişti.

Abdulhamit Gül’ün istifasının arkasında Süleyman Soylu ve Berat Albayrak iddiaları
Gül’ü istifaya götüren sebeplerden en önemlisinin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yaşadığı kriz olduğu değerlendirmesi yapılıyor. Gül’ün Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak tarafından da istenmediği, ikilinin arasında gerilim yaşandığı da iddialar arasında.

İstifa eden Abdulhamit Gül sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle 19 Temmuz 2017 tarihinden beri sürdürdüğüm Adalet Bakanlığı görevinden ayrılmış bulunuyorum. Kendilerine görevden af talebimi kabulleri için şükranlarımı arz ediyor, yeni Adalet Bakanımız Sayın Bekir Bozdağ’a başarılar diliyorum” ifadelerini kullanmıştı.

BEKİR BOZDAĞ KİMDİR?

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 1 Nisan 1965’te Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesinde doğdu. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olan Bozdağ, yüksek lisansını Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dinler Tarihi Anabilim Dalında tamamladı, ayrıca Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Serbest avukat olarak çalışan Bozdağ, 1999 yılında Fazilet Partisi Akdağmadeni Belediye Başkan Adayı oldu, Fazilet Partisi Yozgat Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı (1999-2001) görevinde bulundu.

Bozdağ, AK Parti Yozgat kurucu il yönetiminde Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı (2001-2002), AK Parti Teşkilat Başkanlığında değişik illerde İl Koordinatörlüğü ve Bölge Koordinatörlüğü (2002-2007), AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyeliği, AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı (2015) görevlerinde bulundu ve 22, 23, 24, 26 ve 27. yasama dönemlerinde Yozgat Milletvekili seçildi.

22. Yasama Dönemi’nde TBMM Adalet Komisyonu Üyeliği (2002-2007), 23. Yasama Dönemi’nde AK Parti TBMM Grup Başkanvekilliği (2007-2011) yapan Bozdağ, 61. Hükümet’te Başbakan Yardımcısı, 61, 62, 64 ve 65. hükümetlerde Adalet Bakanı, 65. Hükümet’te Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü görevlerinde bulundu, 27. Yasama Dönemi’nde Anayasa Komisyonu Başkanlığına seçildi.

https://twitter.com/bybekirbozdag/status/1487316205262319616?s=20&t=7LwUmgHgXbeuMDSTViLW-Q

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı