ADALET BAKANLIĞI AÇIKLADI: SELEFİ DERNEKLER İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ

Adalet Bakanlığı Sözcüsü Ertuğrul Çetin, Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün ifadeleri sonrası silahlandığı idida edilen selefi dernekler hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

ADALET BAKANLIĞI AÇIKLADI: SELEFİ DERNEKLER İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ
Yayınlama: 25.09.2020
0
A+
A-

Karar’da yer alan habere göre, Adalet Bakanlığı Sözcüsü Ertuğrul Çekin, selefi grupların silahlandırıldığı yönündeki iddialar için “Silahlandığı iddia edilen gruplara yönelik İstanbul Cumhuriyet başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı” dedi.

Selefi grupların silahlandığı yönündeki iddiaları Cübbeli Ahmet gündeme getirmiş, “2 bin selefi dernek silahlanıyor, savcılar beni çağırırsa silahlanan 150 derneğin ismini vermeye hazırım” açıklaması yapmıştı. 

Bu arada sabah saatlerinde bu iddiaları ortaya atan Cübbeli Ahmet Emniyet’te ifade vermişti.  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, birkaç gün önce Ahmet Mahmut Ünlü’yü ifadeye çağırmıştı.

NE OLMUŞTU?

‘Cübbeli’ adıyla bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, CNN Türk’te Ahmet Hakan’a konuk olduğu programda, Türkiye’deki selefi derneklerin silahlandığını ve ciddi bir tehdit oluşturduğunu söylemişti.

Ünlü şunları kaydetmişti: “2 bin dernek var. Bu dernekler silahlanıyor. Şahıslar pompalı mompalı. Dört defa silahlanmayı engelleyin iç savaş hazırlanıyor. Özellikle Batman-Adıyaman taraflarında çatışmaya hazırlanıyorlar. Barut gibi. İzmir kaynıyor. Ora bura kaynıyor. İnsanları alenen ölümle tehdit ediyorlar.”

Daha sonra Sözcü yazarı Saygı Öztürk’e konuşan Ahmet Mahmut Ünlü ‘Savcılar beni çağırırsa silahlanan 150 derneğin ismini vermeye hazırım’ demişti.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı