SON DAKİKA

Adalet Bakanı Gül’e ‘gazetecilere işkence yapılıyor’ uyarısı

Yarkadaş: ‘Sayın Gül, Tarsus Cezaevi’ndeki insanlık dışı uygulamaları derhal durdurtsun ve hesap sorsun.’

Bu haber 06 Ekim 2017 - 17:12 'de eklendi.
Abone ol

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “Tarsus Cezaevi’nde gazetecilere ve tutuklulara yönelik muamele kabul edilemez” dedi.

Tarsus Cezaevi’nde aralarında gazetecilerin de olduğu tutukluların işkence gördüğüne ilişkin iddialar TBMM’ye taşındı.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Gazeteci Erdoğan Alayumat ile Serkan Erdoğan’ı koridorda döven görevlilerle ilgili soruşturma başlattınız mı?” diye sordu. İşkencenin bir insanlık suçu olduğuna vurgu yapan Yarkadaş, “Biz cezaevindeki işkence uygulamasının sadece iki gazeteciye yönelik olduğunu öğrenmiştik. Ancak sadece iki meslektaşım değil, 11 tutuklu daha aynı muameleye maruz kalmış” ifadesini kullandı.

Gazeteci Erdoğan Alayumat’ın çırılçıplak soyularak koridorlarda sürüklendiğini belirten Yarkadaş, “Bunu yapanlardan hesap sormayanlar, aynı suçun ortaklığını da üstlenmiştir” dedi.

Alayumat’ın koridorda sürüklenirken görevli memurların “Gazeteci bunu da yaz” diyerek alay ettiğini belirten Yarkadaş, “Sayın Bakan, tüm bunlar sizin sorumlu olduğunuz bir cezaevinde yaşanıyor” diye konuştu.

Gazeteci Alayumat’ın iki saat boyunca süngerli odada tutulduğunu ve ardından koğuşuna götürüldüğünü belirten CHP’li vekil, “İşkence aleni bir biçimde yapılıyor ve insanlık onuru ayaklar altına alınıyor” dedi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Tutuklu gazeteci Erdoğan Alayumat’ın geçici işitme kaybı yaşadığını da belirten Yarkadaş, “Meslektaşımız derhal tam teşekküllü bir hastaneye götürülmelidir” çağrısı yaptı.

CHP’li Yarkadaş, “Sayın Bakanla Tarsus Cezaevi’ne gidelim ve tutukluları dinleyelim. İşkence yapanları açığa çıkarıp yargıya teslim edelim. Bir daha hiç kimse işkence yapma cesaretini kendisinde bulamasın” dedi.

Cezaevlerinde 181 gazetecinin olduğunu da belirten Yarkadaş, “İşkence olaylarının peşini bırakmayacağız. Gazeteciler sahipsiz değildir. İşkence yapmak alçaklıktır” diye konuştu.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!