SON DAKİKA

ABD’nin YPG’ye silah yardımı kesilecek mi?

Erdoğan ve Trump arasındaki telefon görüşmesi, ABD’den YPG’ye yapılan silah yardımının kesilmesini gündeme getirdi. Konuya

Bu haber 26 Kasım 2017 - 8:37 'de eklendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump arasında önceki gün yapılan telefon görüşmesi, ABD’nin YPG’ye yaptığı silah yardımı hakkında yeni gelişmeleri beraberinde getirdi. İlk emareler ABD’nin YPG’ye silah yardımını keseceği yönünde. Ancak bunun ne zamanı belli ne de ABD yönetiminin bu konuda tam bir mutabakat sağlayıp sağlamadığı. Önceki gün yapılan telefon görüşmesinin ardından açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Sayın Trump da net bir şekilde talimat verdiğini bundan sonra YPG’ye silah verilmeyeceğini esasen bu saçmalığa daha önceden son verilmesi gerektiğini net bir şekilde söylemiştir” demişti.

ABD ‘düzenleme’yle yetindi
ABD’den gelen açıklamalar her ne kadar Çavuşoğlu’nun aktardığı kadar kesin ifadeler barındırmasa da, konunun gündeme geldiğini ortaya koyuyor.

Görüşmeye ilişkin açıklama yapan Beyaz Saray, ‘ABD’nin Suriye’de sahadaki ortaklarına askeri destek konusunda yeni düzenlemeler yapmayı planladığı’nı belirtmekle yetindi. Beyaz Saray’ın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı: “Geçmişteki politikalarımızla tutarlı biçimde, artık Rakka’daki savaş bitmişken ve IŞİD’in geri dönmemesini garanti altına alma amaçlı bir istikrar getirme sürecine doğru ilerlenirken, Başkan Trump Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Suriye’de sahadaki ortaklarımıza verilen askeri destek hakkındaki planlanan düzenlemeler konusunda bilgilendirdi.”

Ekipman alımı
Ayrıca Türkiye’nin ABD’den istediği askeri ekipmanlarla ilgili de, “Liderler aynı zamanda, ABD’den askeri ekipman alımını da görüşmüşlerdir” denildi.

Türkiye, ABD’den hassas güdümlü füzeler ve mercek sistemleri ile TSK’nin kullandığı bazı tipteki tank mermileri, zırhlı personel taşıyıcıları ve makineli tüfek mermileri istiyordu. Türkiye’nin İHA ve SİHA’larla ilgili talepleri de bulunuyordu.

‘Şaşkınlık yarattı’
Bu gelişmeler arasında Washington Post’un haberi ise dikkat çekti. Görüşmedeki bu konunun Washington’da ilk başta şaşkınlık yarattığını öne süren gazete, haberinde şu ifadeleri kullandı: “İlk başta, yönetimin ulusal güvenlik ekibi Türklerin açıklaması karşısında şaşırmış ve bu konuda ne söyleyecekleri konusunda kararsız görünüyordu. Dışişleri Bakanlığı soruları Beyaz Saray’a yönlendirdi ve Ulusal Güvenlik Konseyi’nden teyit gelmeden saatler geçti. Akşamüzerine doğru, Beyaz Saray silah yardımının kesileceğini teyit etti ancak zamanlama konusunda ayrıntı vermedi.”

‘Sözünü tutmasını bekliyoruz’
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, dün konu hakkında bir açıklama daha yaptı. Çavuşoğlu, ABD Başkanı Donald Trump’ın YPG’ye silah verilmeyeceği yolundaki açıklamasıyla ilgili olarak “Sözünü uygulamada da görmek istiyoruz” dedi.

“Sınırdan geçen YPG’li terörist sayısı ortada, hangi silahlarla geçti? O verilen silahların PKK’lıların eline geçtiği belgelerle ortada. Dolayısıyla bunu Cumhurbaşkanı’mız net bir şekilde bir kere daha Sayın Trump’a iletti” diyen Çavuşoğlu, sözlerine “Sayın Trump ‘Ben talimatı verdim, bundan sonra silah verilmeyecek’ dedi. Konuşmanın ileri ki aşamasında Sayın Trump bunu bir kere daha söyledi” diye devam etti.

Trump’ın gerekli talimatları verdiğini söyleyen Çavuşoğlu şöyle konuştu: “Ulusal güvenlik danışmanıma talimat veriyorum, zaten bu konuşmamızın tutanağını onlar da okuyacaklar. Dolayısıyla hiçbir silahın verilmesini istemiyorum. Esasen bu saçmalığın çok daha önceden bitmesi gerekiyordu’ diyerek Sayın Cumhurbaşkanı’mıza silah verilmeyeceğini söylemiştir. Elbette bunu uygulamada da görmek istiyoruz. Çünkü ABD gibi bir ülkenin terör örgütleri ile işinin olmaması lazım. Çünkü ABD’nin Kendisi de terörden çok çekti. Bizler de terörden çok çektik ve terör örgütleri ile işbirliği yerine müttefikler arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi gerekiyor.”

***

Fisk: ABD Kürtleri terk edecek

The Independent’ın deneyimli Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, ABD’nin Ortadoğu’da tamamen etkisizleştiğini savundu. Bölgede yolsuzluk ve eşitsizliğin ortadan kaldırılamadığına, artık kimsenin insan haklarından söz etmediğine dikkat çeken Fisk, ABD’nin gelecek aylarda Kürtleri terk edeceğini iddia etti.

Gazete Duvar’ın çevirisine göre Fisk, dün yayımlanan (25 Kasım 2017) makalesinde şu ifadeleri kullandı: “Bugün eski Osmanlı İmparatorluğu toprakları boyunca kararları kim veriyor? Putin, Esad, Erdoğan, Sisi, Macron ve Ruhani’ye bakmanız yeterli. Bugün manşetlerde yer tutanlar, bu adamlar.”

“Önümüzdeki aylarda terk edilecek, ihanet edilecek veya unutulacak olan Kürtleri ve hepsi üç harfli kısaltmalardan oluşan tuhaf isimli milisleri destekleyen az sayıdaki Amerikan özel güçleri haricinde, ABD gerçekten de bir Cheshire kedisine dönüştü; bazen gözümüzün önünden tamamen kayboluyor.”

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!