ABD’NİN YENİ BAŞKANI JOE BIDEN OLDU

ABD seçim sonuçları: AP ajansının paylaştığı son verilere göre Joe Biden, Pensilvanya eyaletini de alarak seçimi galip tamamladı. CNN başta olmak üzere uluslararası pek çok haber kanalı Biden’ın zaferini duyurmaya başladı.

ABD’NİN YENİ BAŞKANI JOE BIDEN OLDU
Yayınlama: 07.11.2020
1
A+
A-

Dünyanın gözünü çevirdiği ABD seçimlerinde sonuçlar belli oldu. CNN ve NBC Demokrat aday Joe Biden’ın seçimleri kazandığını duyurdu.

ABD’de 3 Kasım’da yapılan başkanlık sçeimlerini, Demokratların adayı Joe Biden kazandı. BBC ve ABD medyası, Pennsylvania’daki oy sayımının sonucuna göre Biden’ın 273 delegeyle başkanlığa hak kazandığını duyurdu. Başkan Donald Trump ise Pennsylvania’da oy sayım sürecine itiraz edeceğini söylüyordu.

Joe Biden, ABD’nin yeni başkanı oldu

CNN ve NBC başta olmak üzere birçok uluslararası medya kuruluşu Biden’ın 270 oyu geçtiğini duyurdu.

Donald Trump böylelikle 1992’de George HR. Bush’tan sonra ikinci dönem başkanlık yarışını kaybeden ilk Cumhuriyetçi aday oldu.

Kamala Harris böylelikle ABD’nin İlk Afro-Amerikan başkan yardımcısı oldu.

Pennyslvania’yı kazandığı kesinleşen Biden, 284 Seçiciler Kurulu delegesi göndermeye hak kazandı.

ABD’de 3 Kasım’da yapılan başkanlık seçimlerini, Demokratların adayı Joe Biden kazandı. BBC ve ABD medyası, Pennsylvania’daki oy sayımının sonucuna göre Biden’ın en az 273 delegeyle başkanlığa hak kazandığını duyurdu.

Joe Biden’ın yarışı önde götürdüğü Georgia, Arizona ve Nevada’da da oy sayımı sürüyor. Bu sebeple Biden’ın delege sayısının 273’ün üzerine çıkması kuvvetli bir ihtimal olarak görülüyor.

Trump, oy ve gözlemci usulsüzlüğü iddialarını sürdürdü, tweet’leri engellendi

ABD Başkanı Donald Trump, Pennsylvania’da seçim günü sandıklar kapandıktan sonra saat yerel saatle sekizde on binlerce oyun, “yasa dışı” şekilde teslim alındığını öne sürdü. Bu iddiası için bir kanıt ortaya koymayan Trump, aynı olayın yarışın başa baş gittiği diğer bazı eyaletlerde de yaşandığını iddia etti.

Twitter, Donald Trump’ın kanıtsız iddia niteliğindeki dört paylaşımını uyarı ile takipçilerine gösteriyor. Uyarıda, “Bu tweet’in bir kısmı ya da tamamı tartışmalıdır. Bir seçim veya medeni süreç ile ilgili yanıltıcı olabilir” denildi.

Donald Trump, gözlemcilerle ilgili iddialarını da sürdürdü ve yüzbinlerce oyun sayımının “yasa dışı şekilde gözlemlenemediğini” savundu.

Trump, Pennsylvania’dakendi lehine olan büyük farkın, kimsenin gözlemlemesine izin verilmeyen uzun bir aralıkta, ortadan yok olduğunu iddia etti.

Donald Trump, “yasal şeffaflığın” engellendiğini iddia ettiği o saatlerde kötü şeylerin yapıldığını da öne sürdü. Taraftarlarının sayımı izleyememesi için camların kartonla kaplandığını savunarak, ” İçeride kötü şeyler oldu. Büyük değişiklikler gerçekleşti” dedi.

BBC Kuzey Amerika muhabiri Anthony Zurcher, Trump’ın gözlemci iddiası ile ilgili olarak şu değerlendirmeyi yapıyor:

Quote Message: Bu da temelli ve doğru bir iddia değil. İçeride izin verilmiş gözlemciler vardı. Cumhuriyetçilerin istediği, daha fazla gözlemcinin daha yakında olmasıydı. Örneğin Detroit’teki oy sayım merkezinde, iki tarafa da 134 gözlemci izni verildi. Demokratlar ve Cumhuriyetçiler burada daha fazla gözlemci istedi. 200 kadar… Ama şehir yönetimi buna izin vermedi. Burada camlara dayanarak, bina içine bakmaya çalışanlar oldu. Bu nedenle burada camlara kağıtlar yapıştırıldı.”

 Bu da temelli ve doğru bir iddia değil. İçeride izin verilmiş gözlemciler vardı. Cumhuriyetçilerin istediği, daha fazla gözlemcinin daha yakında olmasıydı. Örneğin Detroit’teki oy sayım merkezinde, iki tarafa da 134 gözlemci izni verildi. Demokratlar ve Cumhuriyetçiler burada daha fazla gözlemci istedi. 200 kadar… Ama şehir yönetimi buna izin vermedi. Burada camlara dayanarak, bina içine bakmaya çalışanlar oldu. Bu nedenle burada camlara kağıtlar yapıştırıldı.”

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı