ABD’nin Nükleer Kapasiteli Bombardıman Uçağını Ortadoğu’ya Gönderdi

Joe Biden’ın başkanlık koltuğuna oturmasının ardından Ortadoğu’da İran’a karşı ilk gövde gösterisi gerçekleşti, ABD’nin ünlü bombardıman uçağı Suudi Arabistan F-15’leriyle birlikte Basra Körfezi’nin üzerinde uçtu.

ABD’nin Nükleer Kapasiteli Bombardıman Uçağını Ortadoğu’ya Gönderdi
Yayınlama: 27.01.2021
0
A+
A-

Milliyet’te yer alan habere göre; ABD ordusu, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Louisiana’daki Barksdale Hava Üssü’nden kalkan bir B-52 bombardıman uçağının hiç durmadan Ortadoğu semalarına kadar uçtuğunu duyurdu.

Ünlü bombardıman uçağı, İran’a gözdağı vermek için Basra Körfezi üzerinde Suudi F-15’leriyle birlikte devriye gezdi. ABD Merkez Komutanlığı, söz konusu uçuşun ABD’nin bölgesel güvenliğe bağlılığını gösterdiğini belirtti.

B-52’nin Basra Körfezi üzerinde görünmesi, Joe Biden’ın başkanlık koltuğuna oturmasından bu yana bir ilk. Biden, Donald Trump yönetiminin ayrıldığı İran’la nükleer anlaşmaya geri dönüleceğinin sinyallerini veriyor.

14 bin kilometreden fazla uçuş menziline sahip ABD’nin en popüler bombardıman uçağı B-52’ler, tahmin edilebileceği gibi nükleer silah taşıma kapasitesine sahip.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı