SON DAKİKA

AB’den Türkiye’ye ilk kez ‘siyasi’ kesinti

Üyelik müzakerelerinin akıbetine dair tartışmalar sürerken, Avrupa Birliği (AB) ‘Türkiye’nin Avrupa standartlarından sapmasını’

Bu haber 19 Kasım 2017 - 9:12 'de eklendi.

Üyelik müzakerelerinin akıbetine dair tartışmalar sürerken, Avrupa Birliği (AB) ‘Türkiye’nin Avrupa standartlarından sapmasını’ gerekçe göstererek fonlarda kesintiye gitme kararı aldı. Bu kararla AB ilk defa Türkiye’ye yönelik siyasi gerekçeli fon kesintisi uygulayacak.

Türkiye, Avrupa standartlarından saptı
Karar, 2018 bütçesi konusunda AB ülkeleri arasındaki 16 saatlik maraton müzakere sonucunda alındı. Müzakerelere, Türkiye’ye yönelik bütçe kesintisini savunan ve AB bütçesi konusunda mutlak yetkiye sahip olan Avrupa Parlamentosu (AP) da katıldı. Karar doğrultusunda gelecek yılki AB bütçesinde Türkiye için öngörülmüş katılım öncesi fonlarda 105 milyon avro kesintiye gidileceği belirtildi.

Deutsche Welle’nin haberine göre Avrupa Parlamentosu bütçe raportörü Siegfried Mureşan, müzakereler sonrası yaptığı açıklamada, kesintiye gerekçe olarak “Türkiye’nin Avrupa standartlarından sapmasını” gösterdi. Mureşan kesintilere ek olarak, Türkiye için 70 milyon avro tutarında bir rezervin muhafaza edileceğini, bu fonun ‘Türkiye’nin demokratik standartlar, insan hakları, ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü alanlarında Avrupa standartlarına yakınlaşması durumunda kullanılacağını’ belirtti.

Uzun süredir gündemdeydi
Türkiye’ye verilen AB fonlarının kesilmesi fikri uzun süredir gündemdeydi. İlk defa Almanya tarafından gündeme getirilen öneri, ekim ayında AB Liderler Zirvesi’nde de ilke olarak benimsenmişti. Avrupa Parlamentosu da 25 Ekim’de oy çoğunluğuyla kabul ettiği bir kararda 80 milyon avro tutarında kesinti önerisinde bulunmuştu.

Almanya Başbakanı Merkel, söz konusu mali yardımların sadece AKP hükümetine gitmediğini, Türkiye’de farklı gelişmeler olmasını uman kesime de gittiğine dikkat çekerek, kesintinin bu faktör göz önünde bulundurularak yapılacağını ifade etmişti.

Onaylanmasına kesin gözüyle bakılıyor
AB bu kararla ilk defa Türkiye’ye yönelik siyasi gerekçeli bir fon kesintisine gitmiş oluyor.

AB Konseyi tarafından dün sabaha karşı alınan kararın şimdi Avrupa Parlamentosu tarafından formel olarak onaylanması gerekiyor. Parlamento, konuyu 30 Kasım 2017 tarihinde düzenleyeceği genel kurul oturumunda ele alacak. Parlamento içindeki tüm siyasi gruplar Türkiye’ye aktarılan fonlarda kesintiye gidilmesini desteklediğinden kararda değişiklik beklenmiyor. Parlamento onayının ardından 2018 bütçesi imzalanarak yürürlüğe girecek.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!