SON DAKİKA

ABD’DEN BASRA KÖRFEZİ’NDE SEYAHAT EDEN YOLCU UÇAKLARINA UYARI

Uyarıda, uçakların seyrüsefer sistemlerine dışardan müdahale edilebileceği veya önceden uyarı yapılmaksızın iletişimlerinin kesilebileceği kaydedildi

Bu haber 18 Mayıs 2019 - 15:42 'de eklendi.
Abone ol

ABD’de Federal Havacılık İdaresi (FAA), Basra Körfezi ve Umman Körfezi üzerinde uçuş yapacak havayolu şirketlerini güvenlik riskleri konusunda uyardı. Uyarının nedeninin ABD ile İran arasındaki askeri ve siyasi gerilim olduğu belirtildi.

Sputnik Türkiye’nin aktardığına göre FAA, ABD’nin Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) büyükelçilikler aracılığıyla yayımladığı uyarıda, Basra Körfezi ve Umman Körfezi üzerinde uçan yolcu uçaklarının, bölgedeki artan askeri hareketlenme ve siyasi gerilim nedeniyle “yanlış tanımlanma” riskiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.

Uyarıda, uçakların seyrüsefer sistemlerine dışardan müdahale edilebileceği veya önceden uyarı yapılmaksızın iletişimlerinin kesilebileceği kaydedildi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Uyarı, 1988’de ABD ile İran arasında Basra Körfezi’nde yaşanan bir deniz muharebesi sırasında Amerikan donanmasına ait USS Vincennes savaş gemisinin, Tahran-Dubai seferini yapan İran Havayollarına ait Airbus A300 yolcu uçağını, F-14 savaş uçağı sanarak vurduğu olayı akıllara getirdi. Olayda uçakta bulunan 66’sı çocuk 290 kişi hayatını kaybetmişti.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!