SON DAKİKA

ABD’DE VİBRO BAKTERİSİ ALARMI: HIZLA YAYILIYOR

Tüm dünya korona virüs ile uğraşırken ABD’nin Kuzey ve Güney Karolina’da ölümcül bir bakteri yayılmaya başladı. Peki Vibrio adlı bir bakterinin yayılmaya başladığı aktarılıyor. Vibro bakterisi nedir? Vibro bakterisi nasıl bulaşıyor? İşte detaylar…

Bu haber 07 Kasım 2020 - 6:27 'de eklendi.
Abone ol

BGR’de yer alan habere göre, ABD’de yeni bir ölümcül bakteri yayılmaya başladı. Bakteri suda yüzüldüğünde veya suya dokunulduğunda vücutta açık yaralara bulaşıyor. Yerel raporlara göre, Vibrio enfeksiyonları 2007’den beri ikiz en az 500 kişiyi etkiledi. CDC’ye göre ABD’de yılda 80.000 Vibrio enfeksiyonu vakası tahmin edilmekte.

BÜYÜK SORUN HALİNE GELDİ

South Carolina Üniversitesi’nden bilim adamı Geoff Scott, The State’e “Son 10 veya 12 yılda daha büyük bir sorun haline geldi” dedi. Aktarılanlara göre bakteri nehirlerde ve akarsularda görülüyor. Vakaların yüksek su seviyelerini yerleşim alanlarına taşıyan kasırgalar nedeniyle arttığı söyleniyor.

VAKA SAYISI YÜKSELDİ

Genellikle sıcak havalarda en tehlikeli olan bakteri Amerika’da kuzeye ve iç kesimlere doğru ilerliyor. Güney Carolina’da her yıl enfeksiyon sayısı 2007’den bu yana 8’den 29’a yükseldi.

KARACİĞER HASTASI OLANLAR DİKKAT

Bakterinin herkesi etkileyebileceği, ancak karaciğer hastalığı olan veya sağlığı kötü olanların bir vibrio enfeksiyonundan hayatının kaybetme olasılığının yüksek olduğu aktarılmakta.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Geçen bahardan bu yana yüz binlerce Amerikalıyı öldüren COVID-19 hastalığı ile uğraşan Amerika’da Vibrio enfeksiyonları nadir görülüyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!