SON DAKİKA

ABD ve İsrail’den Skandal Harita: ‘Bozcaada ve Gökçeada Yunanistan’a Aittir’

Doğu Akdeniz ve Ege’de gerilimi tırmandıran Yunanistan’dan skandal bir hamle daha geldi. İsrail, Fransa,Mısır ve ABD gibi ülkeleri kendi yanına çekmek için hamle üstüne hamle yapan Yunanistan bu kez de ABD ve İsrail ile büyük bir skandala imza attı. ABD’nin İsrail Büyükelçisi’nin resmi Twitter hesabından paylaştığı fotoğraftaki harita ile yeni bir skandal patlak verdi.

Bu haber 02 Mart 2021 - 19:37 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Doğu Akdeniz’de gerilimi tırmandıran Yunanistan, krizi derinleştirmeye devam ediyor. Fransa, Mısır, ABD, Suudi Arabistan gibi ülkelerle askeri alımlar ve tatbikatlarda sürekli işbirliği yapan ve ekonomisindeki büyük krize rağmen Türkiye korkusuyla silahlanma harcamalarını büyüten Yunanistan’da bu kez de skandal ‘harita’ krizi patladı.

REZALETE İMZA ATTILAR

ABD’nin İsrail Büyükelçisi’nin resmi Twitter hesabından paylaştığı fotoğraftaki harita detayı şok etkisi yarattı. Harita Yunan basınında da geniş bir şekilde yer bulurken basının haberi veriş şekli de adeta skandalın sorumluluğunu kendi üzerinden atmaya yönelik hamlelerle dolu. Hürriyet’in haberine göre; Doğu Akdeniz krizinde Yunanistan’ın yanında saf tutan ABD ve İsrail deyim yerindeyse el ele yeni bir rezalete imza attı.

SKANDAL HARİTA! BİR DE ÖNÜNDE POZ ERDİLER

Türkiye’nin gerçekleştirdiği Mavi Vatan tatbikatını yakından takip eden Yunanistan bölgeye savaş gemileri gönderirken, İsrail’den ise skandal bir fotoğraf geldi. ABD’nin İsrail Büyükleçisi Jonathan Shrier, Enerji Bakanı Yuval Steinitz’le çekilmiş fotoğrafını Twitter hesabından paylaştı.

İkilinin arkasında yer alan skandal harita gündeme anında bomba gibi düştü. İsrail-Avrupa Doğalgaz Hattı’nı gösteren haritada Bozcaada ve Gökçeada Türkiye’ye değil, Yunanistan’a ait olarak gösterildi.

YUNAN HABER SİTELERİNDEN HADSİZ BAŞLIKLAR

Yunan haber sitesi Pentapostagma’da yer alan haberde “İsrail haritası: Bozcaada ve Gökçeada Yunanistan’a aittir!” başlığı kullanıldı.

Atatürk'ün Katilleri

Skandal haberin devamında ise “Harita jeopolitik bir “satranç tahtası” olarak değerlendirildi ve yukarı ve aşağı yönlerde değişiklik yapılarak, Bozcaada ve Gökçeada tekrar Yunan renkleriyle sunulunca Türkler şoke oldu!” ifadeleri kullanıldı.

Haberde Amerikalı büyükeçli Jonathan Schrier, İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz ile bir görüşme yaptı; görüşmede Doğu Akdeniz bölgesindeki güvenlik meselelerinin yanı sıra enerji meseleleri de görüşüldü sözleri yer alırken “İkili, Doğu Akdeniz boru hattının bir haritasının önünde fotoğraflandı. İsrail Enerji Bakanlığı ile aynı yerde bulunan bu harita, Bozcaada ve Gökçeada adalarını gösteriyor, ancak bunlar Yunanistan’a ait!” gibi skandal cümleler yer aldı.

Yunan haber sitesi “İsraillilerin bu adalarda neler olup bittiğini bilmediğini ve iki ülke arasında aylardır şiddetli bir çatışma çıktığı için kesinlikle Ankara’yı rahatsız etmek istediklerini düşünmüyoruz.” derken bu hamleyi Netenyahu’nun Ankara’ya karşı yürütmeye çalıştığı psikolojik savaşın bir parçası olarak değerlendirdi.

Skandal haritanın haberleştirildiği metinde benzer bir haritanın birkaç ay önce de yayınlandığı hatırlatıldı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!