Privacy Policy Page
SON DAKİKA

ABD SENATOSU HAREKETE GEÇTİ TÜRKİYE’YE YAPTIRIMLAR GELİYOR!

ABD’de de Cumhuriyetçiler ve Demokratlar, “Barış Pınarı Harekatı” nedeniyle Türkiye karşıtı bir yaptırım paketi hazırladıkları belirtildi. Senatoya sunulacak paket, Cumhurbaşkanı ve bakanları, enerji sektörü ile askeri işlemleri kapsıyor.

Bu haber 10 Ekim 2019 - 13:14 'de eklendi.
ABD’de, Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen tarafından hazırlanan yaptırım paketinde Türkiye’yi hedef alan ağır maddelere yer verildi.Cumhuriyetçi Senatör Graham, Türkiye’ye uygulanması için Senato’ya sunacağı yaptırım yasa tasarısını Twitter’dan paylaştı. Graham, Demokrat Senatör Chris Van Hollen ile tasarının beraber sunulması için anlaşmaya vardığını söyledi.Graham, “Hükümet Türkiye’ye karşı harekete geçmeyi kabul etmese de, ben iki partiden de fazlasıyla destek bekliyorum” dedi. Tasarı Kongre’de oylanacak.

HAZIRLANAN YASA TASARISI ŞU İSİMLERE YAPTIRIM ÖNGÖRÜYOR:

Cumhurbaşkanı Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OktayMillî Savunma Bakanı Hulusi AkarDışişleri Bakanı Mevlüt ÇavuşoğluHazine ve Maliye Bakanı Berat AlbayrakTicaret Bakanı Ruhsar PekcanEnerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez

ORDU İLE İLGİLİ İŞLEMLERE UYGULANMASI PLANLANAN YAPTIRIMLAR ŞÖYLE:

“Yaptırımlar Türk ordusuyla bilinçli olarak işlem yapan, satış yapan veya finansal destek sağlayan, teknolojik destek veren yabancı kişilere yaptırım uygulanacaktır. Bunlara şunlar da dahildir:Türk ordusu tarafından kullanılmış uçak veya uçak parçaları, makine aksamıOtomotiv ekipmanları ve Türkiye kara ve deniz güçleri tarafından değerlendirilmiş servislerTürk ordusu tarafından kullanılmış silahlar veya savunma teçhizatlarıTürkiye enerji sektörüne uygulanması planlanan yaptırımlar şöyle:Türkiye’nin silahlı  kuvvetleri tarafından kullanılması için yerel petrol üretimine ve doğal gaz üretimine madde, servis, teknoloji, bilgi veya başka türlü destek sağlayan yabancı kişi veya gruplara yaptırım uygulanacaktır.Yaptırımların dördüncü maddesine göre tasarı yürürlüğe girerse ABD ordusunun TSK’ya mermi satması veya paylaşması da engellenecek. ABD ordusu ayrıca Türkiye’ye savunma teçhizatları, hizmetleri ve materyalleri satamayacak.Yasa tasarısında bir kez daha Türkiye’ye Rus yapımı hava savunma sistemi S-400’lerin alımı sebebiyle CAATSA yaptırımları uygulanması gerektiği savunuldu.6. maddeye göre insani yardım, sağlık yardımı, demokrasi teşviki ve seçim desteği, istihbarat desteği yaptırım dışı tutulacak.Yasa tasarı Türk liderlere ABD vizesi ambargosu uygulanmasını talep ederken, Erdoğan’ın mal varlığı hakkında da bir rapor istendi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!