SON DAKİKA

ABD Ordusu, Robot Köpeklere Keskin Nişancı Tüfeği Monte Etti

ABD ordusu için dört ayaklı robotlar inşa eden Ghost Robotics, şimdi de bir robot köpeğe keskin nişancı tüfeği monte etti. Bu tüfeğin “tehlikeli unsurlara” karşı kullanılması planlanıyor.

Bu haber 16 Ekim 2021 - 0:50 'de eklendi.
Abone ol

ABD ordusuna son birkaç yıldır dört ayaklı “robot köpekler” inşa eden Ghost Robotics, 11-13 Ekim tarihlerinde Washington’da düzenlenen bir etkinlikte bu robotlara yeni bir ekleme yaptığını tüm dünyaya gösterdi.

Amerika Birleşik Devletleri Ordu Derneği tarafından düzenlenen etkinlikte O-UGV isimli robot köpeklere keskin nişancı tüfeği monte edildiği görüldü. Ghost Robotics ve silah şirketi SWORD International tarafından üretilen bu robotlar, Özel Amaçlı İnsansız Tüfek (Special Purpoose Unmanned Riflle- SPUR) isimli 6.5 mm’lik bir Creedmoor tüfeği taşıyor.

Robotun gövdesinin üzerine yerleştirilen silah kapsülü, video oyun dünyasındaki robotlara benzer bir robotu ortaya çıkardı ve birçok insan tarafından ilgiyle takip edildi.

“İnsansız silah sistemlerinin geleceği”

Yapılan açıklamalara göre SPUR silahına sahip O-UGV robotu gelecekte, sahip olduğu yapay zekâ teknolojisi sayesinde “potansiyel tehlike oluşturan unsurlara” karşı ordu tarafından kullanılabilecek ve yarı otonom bir şekilde ateş edebilecek.

ABD ordusu zaten bundan önce de Ghost Robotics’in O-UGV robot köpeklerini Hava Kuvvetleri’nde belirli görevler için kullanıyordu. Bununla birlikte de savunma sistemlerinin gelecekte yapay zekâ teknolojisinden çok daha fazla yararlanacağı bir kez daha görülmüş oldu.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Şirket de yaptığı açıklamalarda SPUR silahı ile ilgili, “Sensörleri sayesinde gece ve gündüz fonksiyon gösterebilen SPUR, insansız silah ve savunma sistemlerinin geleceği” ifadelerini kullandı.

KAYNAK:DONANIMHABER

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!