SON DAKİKA

ABD, Hipersonik Füzesini Test Etti

Rusya’nın ardından ABD’de yeni hipersonik füzesini test etti. Raytheon tarafından geliştirilen scramjet motorlu füze saatte 6 bin 200 kilometre hıza ulaştı. Bu yeni füzenin sesten beş kat daha hızlı olduğu anlamına geliyor.

Bu haber 30 Eylül 2021 - 1:25 'de eklendi.
Abone ol

Rusya ve ABD arasındaki füze yarışı devam ediyor. İki ülke arasındaki silah yapma rekabetinde işler her seferinde daha da kızışıyor. Son olarak ABD’de silah geliştiren Raytheon şirketi yeni bir füze denemesinin başarıyla sonuçlandığını duyurdu.

Scramjet motor teknolojisiyle çalışan füze, 6 bin 200 kilometre hıza ulaştı. Bu sürat füzenin sesten beş kat daha fazla hızlı olduğu anlamını taşıyor. Ayrıca füzenin bir saniyede katettiği mesafe ise 1.7 kilometrenin üzerinde.

Raytheon füzeyi hava aracıyla yukarı çıkardı ve havadan bıraktı. Ardından füzenin itici motorları ateşlendi ve füze tüm ivmesiyle yatay olarak fırlatıldı.

Öte yandan Rusya bir süredir Tsircon füzesini geliştiriyor. Raytheon’un ardından Rus resmi haber ajansı TASS’tan Tsircon’un başarıyla gemiden fırlatıldığı haberi geçti.

TASS’taki verilere göre Tsirkon’un bir sonraki testleri kasım ayında başlayacak. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin daha önce yaptığı açıklamada Tsircon füzelerin yenilmez ve rakipsiz olduğunu ööne sürmüştü.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!