6 Yaşındaki Çocuğa İstismarda Yeni Gelişme!

Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G., ‘6 yaşında imam nikâhıyla evlendirildiğini ve cinsel istismara maruz kaldığı’nı belirterek şikâyetçi olmuştu.

6 Yaşındaki Çocuğa İstismarda Yeni Gelişme!
Yayınlama: 13.12.2022
Düzenleme: 13.12.2022 15:18
27
A+
A-

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızının ‘evlilik’ adı altında yıllarca cinsel istismara maruz bırakılmasının yarattığı infial Türkiye gündeminde yerini koruyor. 

Uğradığı cinsel istismar delilleri toplayarak dava açmak zorunda kalan ve daha sonra devlete sığınan genç kadının korunması için çağrılar sürerken davada yeni bir gelişme yaşandı.

Davada sanıklar baba Yusuf Ziya Gümüşel, anne Fatıma Gümüşel ve Kadir İstekli hakkında mağdur H.K.G.’nin avukatı tarafından tutuklama talep edildi. Öte yandan avukat dosyada gizlilik kararı verilmesini de istedi.

‘Davada iddianameye giren delillere rağmen hiçbir şüphelinin tutuklanmaması’ muhalefetin tepkilerine neden olmuş ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) de gündeme getirilmişti.

Dün Adalet Bakanlığı’na CHP’li milletvekilleriyle yürüyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da şüphelilerin neden tutuklanmadığı sorusunu yöneltmişti. 

İHA’nın aktardığına göre; Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin 6 yaşında evlendirilmesi ve cinsel istismara uğraması iddiasına ilişkin dava açılmıştı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, baba Yusuf Ziya Gümüşel ile anne Fatıma Gümüşel’in “zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı” suçundan 22 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Dini nikahla evlendirildiği iddia edilen Kadir İstekli hakkında ise “zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı” ve “cinsel saldırı” suçlarından 67 yıl 10 ay 15 güne kadar hapis cezası talep edildi. İddianameyi kabul eden Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 22 Mayıs 2023 tarihine duruşma günü verdi.

Dava çerçevesinde yeni bir gelişme yaşandı. Mağdur H.K.G.’nin avukatının sanıklar Yusuf Ziya Gümüşel, Fatıma Gümüşel ve Kadir İstekli’nin tutuklanmasını talep ettiği ve dosyada gizlilik kararı verilmesini istediği öğrenildi.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı