SON DAKİKA

405 BİN KİŞİ SANDIK GÖREVLİSİ OLARAK ÇALIŞACAK

Yarın gerçekleşecek İstanbul seçiminde 10 milyon 560 bin 963 İstanbullu sandık başına gidecek. 31 bin 186 sandığın kurulacağı İstanbul’da, 405 bin kişi sandık görevlisi olarak çalışacak.

Bu haber 22 Haziran 2019 - 12:58 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

31 Mart yerel seçimlerinin İstanbul’da tekrarlanacak olması nedeniyle 10 milyon 563 bin 963 İstanbullu sandık başına gidecek. Sandıklarda ise 405 bin kişinin görevli olacağı öğrenildi. Sandık görevlileri; oy sayımı, tutanakların birleştirilmesi ve herhangi bir olumsuz duruma karşı itiraz mekanizmasının nasıl işleyeceğine kadar birçok alanda aktif görev alacak.

OKULLARDA SEÇİM SANDIKLARI KURULDU

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine 1 gün kala İstanbul’daki okullarda seçim hazırlıkları tamamlandı.  Beşiktaş Nisbetiye Caddesi’ndeki özel okulda sabah saatlerinde oy kullanma kabini ve sandıklar sınıflara getirildi. Okul görevlileri kabinleri sınıflara kurdu, seçim sandıklarına ise numaralar asıldı. Okul kapılarına ve koridordaki duvarlara seçmenleri yönlendirmek için sandık numaralarını gösteren kâğıtlar yapıştırıldı. Seçim gününde engelli ve yaşlıların rahat oy kullanmaları için ise giriş katlar belirlendi.

CHP’DEN 100 BİN SANDIK GÖREVLİSİ

CHP Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, 31 Mart seçimlerinde 12-13 bin gönüllü varken şu anda 150 bin kişinin görevli olabilmek için başvurduğunu ve bu sayının giderek yükseldiğini aktardı. Sandık görevlisi olarak da yaklaşık 100 bin kişi CHP’de görev yapacak.

İYİ PARTİ’DEN 20 BİN GÖREVLİ OLACAK

İYİ Parti’de ise görevli sayısının 20 bin civarında olduğu öğrenildi.

Atatürk'ün Katilleri

SANDIK BAŞINA 9 KİŞİ

AKP’de de sandık başına 9 kişi görev yapacak. Bu 9 kişinin içinde asil ve yedek olmak üzere sandık kurulu üyeleri, veri akışı ve oy sayımında kontrolün sağlanmasından sorumlu müşahitler de yer alacak.

 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!