SON DAKİKA

24 saat dolmadan geri adım

Yurtdışına para çıkışının engellenmesini istediği açıklamasını, sermaye kesiminin tedirgin olması üzerine bizzat yalanlayan

Bu haber 05 Aralık 2017 - 9:31 'de eklendi. 63

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün yaptığı konuşmasında yurtdışına para çıkaran iş insanlarına izin verilmemesine yönelik talimatını dün ‘güncelledi’. Erdoğan, sözlerinin yanlış anlaşıldığını savundu, “Herkesin yurtdışına parasını çıkarma hakkı vardır” dedi. Bakanlar Kurulu sonrasında konuşan Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ da, Erdoğan’ın sözlerini düzeltmeye çalıştı.

Erdoğan, önceki gün yaptığı konuşmada, sermayedarlarda tedirginliğe sebep olan şu ifadeleri kullanmıştı: “Bazı haberler, sinyaller alıyorum bazı iş adamlarının varlıklarını yurtdışına kaçırma gibi gayretlerinin olduğunu duyuyorum. Buradan sesleniyorum, önce kabinemize sesleniyorum, bunların hiçbirine çıkış için asla izin vermemelisiniz. Çünkü bu adımlar ihanet-i vataniyedir.”

Kendi kendini yalanladı
Sözlerinin sermaye hareketlerinde sıkıntıya sebep olacağını anlayan Erdoğan, dün ise bu açık seçik sözlerini kendisi yalanladı. Engelliler Haftası programında konuşan Erdoğan, kullandığı ifadeler üzerinde farklı değerlendirmeler yapıldığını öne sürerek, “Türkiye serbest piyasa ekonomisine sahip bir ülkedir. 1989 yılından beri isteyen herkesin yurt dışına parasını çıkarma hakkı vardır, şüphesiz de devam etmektedir” dedi. “Benim sermaye hareketlerinin sınırlandırılması yönünde bir talimatım söz konusu değildir” diyerek açıkça kendi kendini yalanlayan Cumhurbaşkanı, şöyle devam etti: “FETÖ gibi, PKK gibi terör örgütleriyle ilgili olarak paraları yurtdışına kaçıranlar zaten haindir. Benim söylediğim iş adamlarımızın yerli ve milli duruş sergilemesi gerektiğidir. İş adamlarımız şu günlerde ülke ekonomisine sahip çıkmayacaksa soruyorum ne zaman sahip çıkacaktır. Şu günlerde ülkesine güvenmeyen iş adamı hiç kusura bakmasın yerli değildir, milli de değildir. Dün Muş’ta yatırım için değil ülkesine güvenmediği için varlıklarını yurt dışına çıkarmaya çalışan bir grup iş adamına hitaben söyledim.”

Sadece ‘sitem’miş
Erdoğan’ın kendi sözlerini ‘açıklığa kavuşturduğunu’ söyleyen Bekir Bozdağ da, “Ne demek istediğini birinci ağızdan açıkladı. Cumhurbaşkanımız para transferlerinin kısıtlanması ya da engellenmesiyle ilgili herhangi bir talimatı olmamıştır. Bu konuda herhangi bir sınırlandırma söz konusu değildir” savunması yaptı. Erdoğan’ın, “kendi ülkesine güvenmedikleri için paralarını başka ülkelere çıkarmak isteyenlere” sitemini ifade ettiğini iddia eden Bozdağ, “Terör örgütünün kasası olanlara karşı Türkiye hukuk devletinin gerekleri neyse onu yapmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

***

Karanlık güçler, baronlar ve AKP, Kılıçdaroğlu’nun istifasını istiyor!

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Man Adası belgelerinin gerçeği yansıtmadığını iddia ederek Kılıçdaroğlu’nu istifaya çağırdı.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Bozdağ, “Onurlu bir insan gibi yapması gereken CHP Genel Başkanlığı’ndan istifa etmektir. İstifa etmeye davet ediyorum. Sizi göreve getiren baronlar, FETÖ’cüler sizin gitmenize karar vermişler. Karanlık güçler Kılıçdaroğlu’nun son kullanma tarihinin dolduğuna karar vermişler” dedi. Bozdağ, ABD’de devam eden Sarraf davası hakkında da, “Türkiye İran’la yaptığı ticaretini ulusal ve uluslararası hukuka uygun yapmıştır. Buradan çıkacak kararın bizim açımızdan bir kıymeti yoktur” diye konuştu.

Ünal: Artık bizim gündemimiz değil
Öte yandan AKP MYK’sinin ardından açıklama yapan Genel Başkan Yardımcı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, CHP’nin bugün açıklamayı planladığı Rıza Sarraf belgelerini ima ederek, şu ifadeleri kullandı; “Bundan sonra CHP’nin ve Kılıçdaroğlu’nun paylaştığı hiçbir şey gündemimizde olmayacak. Bundan sonra açıklayacağı belgelerle ilgili gitsinler mahkemeye başvursunlar. Yalanlarla Türkiye’nin gündemini işgal etmesinler.”

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın