SON DAKİKA

24 HAZİRAN SEÇİM SONUÇLARINDA RUSYA ŞÜPHESİ

Rus siber orduları üzerinden Avrupa ve ABD seçimlerine müdahale ettiği ortaya çıkmıştı. Her ne kadar Rusya bunu reddetse bile son yıllarda Avrupa ve ABD istihbaratları bu müdahaleyi açığa çıkartmışken . Türkiye bundan nasiplenmemiş gibi sessizlik yemini yapmışçasına seçim sonuçlarının üzerinde ki soru işaretlerini bir türlü kaldıramıyor. Hemde Erdoğan , Putin ilişkisi ortadayken .

Bu haber 02 Temmuz 2018 - 16:48 'de eklendi.
Abone ol

ABD’de 8 Kasım 2016’da yapılan başkanlık seçimlerine yönelik siber saldırılarla ilgili hazırlanan istihbarat raporunda ,Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) koordinasyonunda hazırlanan 25 sayfalık raporda, Moskova yönetimi açık bir dille itham edilmişti.

Raporda, Demokratların adayı Hillary Clinton’ı itibarsızlaştırarak Donald Trump’ın seçimleri kazanmasını sağlamak için siber saldırı emrini Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bizzat verdiği belirtiliyordu.

Söz konusu raporun başlığı, ‘Son ABD Seçimlerinde Rus Eylemlerini ve Niyetlerini Değerlendirme Arka Planı: Analitik Süreç ve Siber Saldırı Nitelemesi.’ Raporda, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 2016 ABD başkanlık seçimlerini etkileme emri verdiğini değerlendiriyoruz. Rusya’nın amacı ABD’nin demokratik sürecine olan kamu inancını sarsmak, Clinton’ı kötülemek ve onun muhtemel başkanlık şansına zarar vermekti” denilmişti.

 

İddialar ortaya atıldığı günden bu yana suçlamaları reddeden Kremlin hala bu konuda açıklama yapmazken , ardı ardına İngiltere ve Fransa seçimlerine Rus siber saldırı orduları üzerinden müdahale edildiği ortaya çıktı.

Her zaman olduğu gibi Kremlin , sessizlik yeminine sadık kalarak bu konuda açıklama yapmıyor.

Unutulmaması gereken ise ABD Başkanı Barack Obama görev süresi bitmeden , siber saldırı yaptığı gerekçesiyle 35 Rus diplomatın sınır dışı edilmesini emretmişti.

İngiltere Başbakanı May’den Rusya’ya seçimlere müdahale ve siber casusluk suçlaması

Ardından İngiltere Başbakanı May, Rusya’da Vladimir Putin yönetiminin “özgür toplumların altını oymaya” çalıştığını söyleyerek dünya üzerinde büyük yankı uyandırmıştı.

ABD istihbarat örgütlerinin Ocak 2017’de hazırladıkları raporda, Rus hükümetinin en üst düzeyde seçim sonuçlarını ve seçmen kararını etkilemek için doğrudan müdahale ettiği belirtilmişti.

Bu müdahale için kullanılan taktikler eyalet seçim sistemlerinin hack’lenmesi, parti komiteleri ve siyasi stratejistlerinin bilgisayarlarına girilerek, buralardan bilgi sızdırılması ve sosyal medya ile web siteleri üzerinden Demokrat Parti adayı Hillary Clinton hakkında olumsuz, Trump hakkında olumlu haberlerin yayılması olarak sıralanıyor.

Rus hackerların bu kez Fransa seçimlerine müdahalesi ortaya çıkıyordu. Rus Hackerların aşırı sağcı lider Marine Le Pen ile birlikte cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna katılan Macron’u hedef aldığı ortaya çıkıyordu.

BBC’nin haberine göre iddianın sahibi Güvenlik şirketi Trend Micro’dan Feke Hacquebord. Buna göre hackerlar, rastgele kullanıcı hesaplarına e-posta gönderdikleri bir çevrimiçi saldırı türü olan Phishing saldırısı yaptı. Hacker’ların mahlasları ise Fancy Bear, APT28 ve Pawn Storm.Aslında ABD ve İngiltere seçimlerine müdahale eden Hacquebord, ABD seçimlerini hedef alanlarla aynı gruba üye oldukları ortaya çıkmıştı.

Çok kısa sürede kullanılan müdahale yöntemine ilişkin veriler ortaya çıkıyordu . Hacquebord, saldırganların seçim kampanyasına ait internet sitelerinin isimlerine benzer siteleri aldığını ,daha sonra bu adreslerin phishing e-postalarının gönderilmesi ve giriş detaylarının alınabilmesi için kullanıldığı ortaya çıkıyordu.

Fransız Ulusal Siber Suçlarla Mücadele Ajansı ANSSI de Macron’ın ekibine saldırıda bulunulduğunu doğruluyordu. Macron’ın Sözcüsü ise saldırı sonucu hiçbir hassas bilginin ele geçirilemediğini ifade ederken , dünya istihbarat teşkilatları gizli raporları hazırlamaya koyuluyordu .

Rusya ise bu konularla ilgili suçlamaları reddediyor .

GELELİM TÜRKİYE SEÇİMLERİNE

Erdoğan ve Putin arasında çok kapalı bir ilişki .. Bu ilişkiyi kuran iki isim bilinmiyor.

Azerbeycan Devlet Başkanı İlham Aliyev

Azerbeycan halkı tarafından istenmiyor ve sevilmiyor. Ülke içerisinde aşırı baskı ve ülkenin kaynaklarını oluşturduğu oligark yapıyla emiyor. Rüşvet ve yolsuzluğun başını Aliyev `in gizli polis birimleri çekiyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Ülke petrol zengini olmasına rağmen , Azerbeycan halkı bundan faydalanamıyor. İşsizlik almış başını gidiyor . Fuhuş ise Azerbeycan halkı için büyük bir acı . Sefalet ise Bakü dışında her yerde günün olağan akışı .

Aliyev hiç seçim kaybetmiyor. Ülke içerisinde muhalif hareketlere müsaade etmiyor. Gerçek bir demokratik seçim yapılsa , ALİYEV yüzde on oy alamaz.

Kazakistan Devlet Başkanı Nursulatn Nazarbayev ; Özellikle uçak krizinde müdahil olmuş ve Astana süreci ile Putin `i ikna etmişti . Değişmez devlet başkanı olarak o da hala görevinin başında .

Bu iki isim komunist parti döneminden geliyor . Özellikle , Aliyev ailesi hakkında ortaya çıkmış olan yolsuzluk iddiaları tüm dünya basınında . Ülke içerisinde baskılar sebebi ile vatandaş pek fazla bilgi sahibi olamıyor.

Bunlar bilinenler .. Peki ya bilinmeyenler ….

Doğu Perinçek ve partisinde yer alan eski askerler. 15  Temmuz darbe girişiminden önce Rusya `ya giden emekli askerler ve kapalı kapılar arkasında yapılan görüşmeler .

Yirmi milyar dolardan fazla maliyeti olan  Akkuyu Nükleer santral projesi ,  S 400 füzelerinin alınması , milyar dolarlık ihalaler ve tabi olarak ! Kremlin tarafından ara sıra dillendirilen Kuzey Irak ve İşid petrolü satışı , radikal örgütlerle ilişkiler konuları önümüzdeyken ..

Seçimden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından “ Son on iki seçim ne olduysa bu seçimde o olacak “ diyerek sonucu ilan etmesi.

Doğu Perinçek `in 24 Haziran sonrası iktidarlarının devam edeceği iması gibi hususlar bu işin içinde RUS SİBER ORDULARINI gösteriyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

    Parlamento Haber | Korku yok!