‘102 belediyemizden 94’üne el konuldu!’

DBP’nin ‘kayyum raporu’nda, partinin 102 belediyesinden 94’üne el konulduğu, 93 belediye eşbaşkanının ve 500 belediye meclisi

‘102 belediyemizden 94’üne el konuldu!’
Yayınlama: 12.12.2017
1
A+
A-

BirGün ANKARA

15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından ilan edilen OHAL ile birlikte görevden alınan belediye başkanlarına ilişkin Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) tarafından bir rapor hazırlandı. Rapora göre, 2014 yılındaki yerel seçimlerde toplam 102 belediye kazanan DBP’nin 94 belediyesine el konuldu.

DBP, ‘Demokratik, Ekolojik, Katılımcı, Kadın Özgürlükçü Yerel Yönetim Modeli ve Bir Gasp Aracı Olarak Kayyum Uygulamaları’ isimli raporunu Diyarbakır’da açıkladı. Raporda 102 belediyeden sadece sekizine kayyum atanmadığı ifade edilirken, 93 belediye eş başkanının ve 500 belediye meclis üyesinin de süreç içinde tutuklandığı belirtildi.

Sekiz belediye kaldı
15 Ağustos 2016 tarihli ve 674 Sayılı KHK ile belediyelere kayyum atama, taşınır mallarına el koyma ve çalışanlarını görevden uzaklaştırma yetkilerinin valiliklere ve kaymakamlara verildiğini hatırlatan raporda, bu tarihten itibaren DBP’li belediyelerin tamamına yakınına çeşitli operasyonlar yapıldığı ifade edildi.

30 Mart 2014’teki yerel seçimlerde DBP’nin üç büyükşehir, sekiz il, 67 ilçe ve 24 belde belediyesi olmak üzere 102 belediye kazandığına dikkat çekilen raporda, şu anda kayyum atanmayan belediye sayısının sekiz olduğu ifade edildi.

‘68 başkan cezaevinde’
102 belediyedeki 204 belediye eşbaşkanından 93’ünün tutuklandığı ve 68’inin hâlâ cezaevinde olduğunu kaydeden raporda şu değerlendirmelere yer verildi:

“Ağustos 2015’ten başlayarak eş başkanlarımız, belediye meclis üyelerimiz ve il genel meclis üyelerimiz mesnetsiz gerekçelerle ile gözaltına alındı. Bu soykırım operasyonlarında 93 belediye eşbaşkanımız tutuklandı. 68 belediye eşbaşkanımız ise halen cezaevinde. Belediye eşbaşkanlarımızın bir kısmının iddianamesi dahi ortada yokken dayanaksız iddialarla yapılan yargılamalarda, belediye eş başkanlarımıza bir yıl ile 13 yıl arasında değişen cezalar verildi.”

‘Birden fazla belediyeye atanan var’
“Kayyum atanan 94 DBP’li belediye, 2014 yerel seçimlerinde yüzde 93’e varan oy oranlarına ulaşarak bölgede büyük bir başarı elde etmiştir. Bu 94 belediyeye yapılan atamalara baktığımızda, atananların 14’ü vali ve vali yardımcısı iken geri kalan 80 kişi kaymakamdır. Muş ve Siirt gibi bazı yerlerde, aynı kişi birden fazla belediyeye kayyum olarak atandı.”

“Kayyumların gelişinden günümüze kadar olan süreçte 20’yi aşkın kayyum farklı iddialarla görevlerinden alındı. Yerel yönetimler açısından belediye meclisleri hem karar hem de denetim organıdır. Ancak kayyumların atandığı hiçbir belediyede meclis toplantısı gerçekleştirilmedi. Halka ait olan belediye bütçeleri kayyumun keyfine göre hazırlanıyor; bütçelerin nereye ve nasıl harcandığı belli olmadığı gibi bunu denetleyen bir mekanizma da bulunmuyor.”

‘Üç bin işçi kovuldu’
“Belediyelere kayyum atamaları olmadan önce kamu emekçilerinin bir kısmının görevine KHK ile son verildi, kayyum atamalarından sonra da KHK ile işten atılmaların yanına güvencesiz çalışan emekçilerin işine son vermeler eklendi. İhraç ve işten çıkarmalar sonucu belediyelerden çıkarılan emekçi sayısı 3 bin 33 oldu.”

Parlamentohaber.com | Korku yok!

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı