SON DAKİKA

Zonguldak'ta 'Dünya Madenciler Günü' etkinlikleri: İrfan Ertel'in resim sergisi ve 301 filminin gösterimi

Zonguldak’ta 4 Aralık Dünya Madenciler Günü etkinlikleri kapsamında Genel Maden İşçileri Sendikası ve Zonguldak Fotoğraf Derneği’nin işbirliği ile düzenlenen Ressam İrfan Ertel’in “Maden ve Metal İşçileri” konulu resim sergisinin açılışı, 5 Aralık Salı günü saat 12.30'da Tekel Güzel Sanatlar Galerisinde gerçekleşti.

Bu haber 08 Aralık 2017 - 20:50 'de eklendi.
Abone ol

Zonguldak’ta 4 Aralık Dünya Madenciler Günü etkinlikleri kapsamında Genel Maden İşçileri Sendikası ve Zonguldak Fotoğraf Derneği’nin işbirliği ile düzenlenen Ressam İrfan Ertel’in “Maden ve Metal İşçileri” konulu resim sergisinin açılışı, 5 Aralık Salı günü saat 12.30’da Tekel Güzel Sanatlar Galerisinde gerçekleşti.

Zonguldak Valisi, Zonguldak Belediye Başkanı, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü ve GMİS Genel Başkanı’nın birlikte açılışını yaptıkları sergi yoğun ilgi gördü. Açılışın ardından serginin gezilmesi sırasında İrfan Ertel, katılanlara resimler hakkında bilgi verdi. Sergi 10 Aralık Pazar gününe kadar Tekel Güzel Sanatlar Galerisinde gezilebilecek.

301 GÖSTERİMİ VE SÖYLEŞİ

Program kapsamında, 6 Aralık Çarşamba günü, Soma madenci katliamını konu alan “Üç Yüz Bir” belgeseli gösterimi, filmin yönetmeni Alican Mansuroğlu’nun da katılımıyla GMİS küçük salonda gerçekleşti.

Belgesel film gösteriminin sonunda bir konuşma yapan Yönetmen Alican Mansuroğlu, bu filmin emeğin başkentinde, Zonguldaklı madencilerle buluşmasından onur duyduğunu belirtti. Aynı gün film gösteriminin ardından Zonguldak Fotoğraf Derneğinde, Ressam İrfan Ertel, “Fotoğraf ve İşçiler” başlığıyla, maden ve metal işçilerinin çalışma koşullarını anlatan fotoğraf gösterisi ve söyleşi gerçekleştirdi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

1980’li yıllarda, İşçi Sağlığı Derneğinde yaptıkları işçi eğitimlerinde, görsel materyal kullanmanın işçileri bilinçlendirmek için çok önemli bir araç olduğunu anladığını belirten Ertel, fotoğrafla ilişkisinin bu süreçte başladığını ifade etti. Sunumda gösterilen fotoğraflar, Türkiye’de maden ve metal işçilerinin çok ağır koşullarda ve can güvenliği hiçe sayılarak çalıştığını ortaya koyarken, patronların en basit güvenlik önlemlerini ve ekipmanlarını bile, daha fazla kar edebilmek için sağlamadığı belirtildi.

 

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!