Zeybekci: Türkiye son çeyrekte dünyada büyümede bir numara oldu

Zeybekci, TBMM Genel Kurulunda, Bakanlığının 2018 yılı bütçesi üzerinde yaptığı konuşmada, ekonomik göstergeler konusunda bugünü geçmişle kıyaslarken sadece 2001-2002 yıllarının esas alınmasında hata yapılacağını, bu yıllara ait göstergeler için 1990’lı yılların da incelenmesi gerektiğini söyledi.

Zeybekci: Türkiye son çeyrekte dünyada büyümede bir numara oldu
Yayınlama: 18.12.2017
1
A+
A-

Zeybekci, TBMM Genel Kurulunda, Bakanlığının 2018 yılı bütçesi üzerinde yaptığı konuşmada, ekonomik göstergeler konusunda bugünü geçmişle kıyaslarken sadece 2001-2002 yıllarının esas alınmasında hata yapılacağını, bu yıllara ait göstergeler için 1990’lı yılların da incelenmesi gerektiğini söyledi.

Zeybekci, 2002 yılında toplanan vergilerinin yüzde 87’sinin faize gittiğini, kalan yüzde 13’ü ile bir şey yapılmadığı için Türkiye’nin Dünya Bankasına, IMF’ye ve uluslararası kuruluşlara teslim olduğunu belirterek, geçmiş dönemlere ait, Türkiye’nin kamu bankaları olan Halk Bankası, Ziraat Bankası ve Vakıflar Bankasına ilişkin, ‘Bunların özelleştirilmesinin sürecinin tamamlanması, özelleştirilemiyorsa kapatılması’ diye taahhütler bulunduğunu anlattı.

Ekonomi Bakanı Zeybekci, AK Parti iktidarının halen yaklaşık 70 milyar liranın üzerinde teşvik belgesiyle ilgili Bakanlar Kurulunun çalışma yaptığını, yıl sonundan önce bunların ilan edileceğini ve Türkiye’nin global ekonomide kendi devlerini yaratacağını vurgulayarak, “Türkiye, her şeye rağmen son çeyrekte dünyada büyümede bir numara olmuş ve toplamda baktığımız zaman da 7,4’lük büyümesiyle de yine de dünyada bir numara olmuş G20’de, OECD üyesi ülkelerde” diye konuştu.

‘HALKBANK, VAKIFBANK VE ZİRAAT BANKASI SON 15 YILDA 82.8 MİLYAR LİRA KAR ETTİ’

Kamu bankalarının 2001 yılındaki kamu zararlarının 22,9 milyar lira olduğunu anımsatan Zeybekçi, “Peki, bugün ne oldu? Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası son on beş yılda 82.8 milyar lira sadece kar etti. Söz konusu bankaların aktif toplamı 2002 yılında 67 milyar lira, bugün 805 milyar lira. Bunlar, Türkiye’nin büyüyen ekonomisinden kar ediyor, gelişen ekonomisinden kar ediyor. Bir gecede 100 civarında Halkbank ve Ziraat Bankası şubesi kapatıldı bu ülkede ve sonuç itibarıyla tamamen kapatılacaktı. Yani bizim Halkbanka olan ilgi hep vardı zaten, ortadan kaldırmaktı amaç. Vakıfbank satışa çıktı bu ülkede” diye konuştu.

‘TOPLANAN VERGİLERİN SADECE YÜZDE 10’U FAİZE GİDİYOR’

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Türkiye’de toplanan vergilerin sadece yüzde 10’unun faize gittiğini vurgulayarak, “Türkiye’den yeniden yüzde 87’i almak isteyenlerin karın ağrısı var. 2017 yılında ihracat hedefi 153 milyar dolardı Orta Vadeli Program’da, sonra revize ettik 156,5 milyar dolara koyduk ve şimdi de inşallah tarihi zirveye 2017 yılında yaklaşacağız yani aşacağız. Bu tarihi zirveyi adına koyduğumuz o dönemde, 2014 yılında ihracatın içinde 13 milyar dolar altın vardır” ifadelerini kullandı.

‘MUHALEFET İKTİDARI DÜŞÜRMEK İÇİN VATANI DÜŞÜRMEYE BİLE RAZIDIR’ SÖZÜ TARTIŞMA YARATTI

Konuşması sırasında CHP milletvekillerinin itirazları üzerine Bakan Zeybekci, Necip Fazıl Kısakürek’in Büyük Doğu dergisinde yayınlanmış “Bugün bizdeki muhalefet iktidarı düşürmek için vatanı düşürmeye bile razıdır” sözünü hatırlattı. Bunun üzerine CHP Grup Başkanvekili Engöz Özkoç, itirazda bulunarak, “Vatana ihanet eden sensin. Haddini bil de konuş. Bu alçaklıktır. Senin haddin değil muhalefete ‘vatan haini’ demek” ifadelerini kullandı.

Bakan Zeybekci’nin Necip Fazıl Kısakürek’ten alıntıladığı ‘Bizdeki muhalefet iktidarı düşürmek için vatanı düşürmeye bile razıdır’ sözü Meclis’te tartışmaya neden oldu https://t.co/t5u6GX1VBN pic.twitter.com/Lo1pGx6QCG

— Sputnik Türkiye (@sputnik_TR) December 17, 2017

‘YARAN YOKSA GOCUNMAZSIN’

Zeybekci de Özkoç’a hitaben, “Sen dil uzatırken ses çıkarmayacağız, biz burada bunlara cevap verirken haddimizi bilecekmişiz. Haddimi senden öğrenmeyeceğim, asla. Senden öğrenecek hiçbir şeyim de yoktur. Had bildirmek senin haddin değildir. Sadece ve sadece üstat Necip Fazıl Kısakürek’in söylediği sözü tekrar ettim. Ne var bunda? Yaran yoksa gocunmazsın.” diye konuştu.

Özkoç’un “Alçakça konuşuyor” diyerek itirazlarını sürdürmesi üzerine AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, Özkoç’un üzerine yürüdü.

Bakan Zeybekci de Özkoç’a “Alçak sensin. Alçak sana benzer.” karşılığını verdi. Bazı AK Parti ve CHP milletvekillerinin birbirlerinin üzerine yürümesi üzerine oturumu yöneten Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın, birleşime ara verdi.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı