SON DAKİKA

Yunanistan’dan Türkiye’ye Protesto Notası

Taraflar arasında istikşafi görüşmelere başlandığı dönemde Türkiye’nin Orta Ege’ye hidrografik çalışmalar için araştırma gemisi gönderdiğine dair Navtex ilan etmesini Yunanistan protesto etti.

Bu haber 18 Şubat 2021 - 22:04 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

Türkiye’nin TCG Çeşme gemisinin 18 Şubat-2 Mart tarihleri arasında yürüteceği çalışmalar nedeniyle Ege’de Navtex yayımlamasından iki gün sonra, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın Ankara Büyükelçiliği aracılığıyla Türk Dışişleri’ne protesto notası verdiği belirtildi.

Uluslararası sularda hidrografik araştırma

Yunanistan’ın Limni, İskiri, Kırlangıç (Limnos, Skyros, Alonnisos) adaları arasındaki bölgede Türkiye’nin hidrografik araştırma başlatmasını protesto ettiğini aktaran Katimerini gazetesi, Navtex ilanının uluslararası suları kapsamasına karşın Atina tarafından ‘geçersiz ve yasadışı’ olduğu gerekçesiyle kınandığını yazdı.

Yetki tartışması

Habere göre Yunan Dışişleri Sözcüsü Aleksandros Papaioannou, sözkonusu bölgede Navtex ilanı için İzmir’deki istasyonun yetki sahibi olmadığını söyledi.

İstikşafi görüşmelere mart başı devam mesajı

Bu gelişmenin tam da Atina ile Ankara arasında istikşafi görüşmelerin başlamasının ardından geldiğine dikkat çeken Papaioannou, görüşmelerin 62. turu için tarih önerisinde bulunduklarını, ama henüz Ankara’dan yanıt alamadıklarını, bununla birlikte martın ilk haftasında yapılmasını beklediklerini dile getirdi.

‘Gereksiz adım’ tepkisi

Yunan Hükümet Sözcüsü Christos Tarantilis de böyle bir dönemde Türkiye’nin Ege Denizi’ne araştırma gemisi göndermesini ‘gereksiz bir adım’ olarak niteledi. Tarantilis “Olumlu havaya uymayan gereksiz bir hareket” ifadesini kullandı. 

Üç yıl önce de aynı bölgede çalışmıştı

Ege Denizi’ndeki hidrografik araştırma, yer altı ve yer üstündeki suların oluşumu ve dağılımını ortaya koymaya ilişkin çalışmayı kapsıyor. Ankara’dan yapılan açıklamalarda TCG Çeşme’nin sadece deniz yüzeyinde araştırma yapacağı, deniz yatağına kablo döşemeyeceği ifade edildi. TCG Çeşme 2018’de de aynı bölgede Yunan gemilerinin sıkı takibi altında hidrografik araştırma yürütmüştü.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!