SON DAKİKA

Yunanistan, Patriot Hava Savunma Sistemini Suudi Arabistan’a Kiralıyor

Yunanistan’ın önde gelen gazetelerinden Protothema tarafından aktarıldığı üzere Yunan Dışişleri ve Savunma Bakanlarının 20 Nisan 2021’de Suudi Arabistan, Riyad’a gerçekleştirecekleri ziyaret kapsamında bir dizi anlaşma imzalanacak

Bu haber 12 Nisan 2021 - 20:58 'de eklendi.
Abone ol

(defenceturk.net)’te yer alan habere göre; Yunanistan’ın önde gelen gazetelerinden Protothema tarafından aktarıldığı üzere Yunan Dışişleri ve Savunma Bakanlarının 20 Nisan 2021’de Suudi Arabistan, Riyad’a gerçekleştirecekleri ziyaret kapsamında bir dizi anlaşma imzalanacak.

Gerçekleştirilecek ziyaret kapsamında Suudi Arabistan’ın Yunanistan’dan kiralamak istediği Patriot hava savunma sistemleri için sözleşme imzalanacak. Suudi Arabistan bir süredir Yunanistan Hava Kuvvetleri’ne ait MIM-104 Patriot hava savunma sistemlerinin kiralanmasına yönelik girişimlerde bulunuyordu. Sözleşme kapsamında Suudi Arabistan kiralanacak sistemin PAC-3 standardına yükseltilmesini de taahhüt edecek.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Şubat 2021’de, yeni yasa tasarısının Parlamento Komitesi’ndeki görüşmesi sırasında hükûmetin, MIM-104 Patriot hava savunma sisteminin transferi, kurulumu ve operasyonel hale getirilmesi için Suudi Arabistan ile sözleşme imzalanacağını söylemişti. Dendias konuya ilişkin yaptığı konuşmada, “Suudi Arabistan’a vereceğimiz sistem saldırı silahı değil savunma silahıdır. Ülkemiz saldırgan bir politika izlemedi ve asla bu politikayı da takip etmiyor” ifadelerine yer vermişti.

Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Twitter hesabından konuya ilişkin yaptığı paylaşımda ise, hükûmetin Suudi Arabistan ile Patriot’lar için bir sözleşme imzalayacağını ancak Patriot’ların bir saldırı silahı değil, savunma silahı olduğunu ve hava sahasını savunduğunu ifade etmişti.

Yunanistan, Suudi topraklarına bir Patriot hava savunma füze bataryası yerleştirerek Krallığın kritik altyapısına yönelik özellikle Yemen’deki İran destekli Husi milislerinden gelen füze saldırılarına karşı hava savunmasını güçlendirmesine yardımcı olacak. Plan, Patriot’a yaklaşık 40 Yunan askeri personeli eşlik etmesi yönünde. Suudi Arabistan nakliye ve bataryayı yükseltme masraflarını karşılayacak.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!