SON DAKİKA

Yunanistan-İngiltere Arasında Anlaşma!

Eylül ayında Fransa ile savunma ortaklığı anlaşması imzalayan, Yunanistan, bu kez de İngiltere ile savunma anlaşması imzaladı.

Bu haber 26 Ekim 2021 - 23:48 'de eklendi.
Abone ol

Yunanistan ve İngiltere Dışişleri Bakanları Nikos Dendias ile Liz Truss, dün Londra’da iki ülke arasında savunma işbirliğini de içeren geniş kapsamlı bir anlaşma (stratejik ikili çerçeveye ilişkin mutabakat muhtırası) imzaladı.

ANLAŞMA İMZALANDI

Hürriyet’ten Yorgo Kırbaki’nin haberine göre Dendias, detaylara girmeden anlaşmanın savunma, ticaret, eğitim ve iki ülkeyi ilgilendiren tüm alanları kapsadığını söyledi.

”FIRSAT TEŞKİL EDİYOR”

Truss ile görüşmesinde savunma, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz konularını da ele aldıklarını söyleyen Dendias “İngiltere’nin AB’dan çıkması, Yunanistan ile ilişkilerinin değişeceği anlamına gelmiyor. Aksine, bu AB’den çıkış, ikili ilişkilerimizin daha da gelişmesi için fırsat teşkil ediyor” şeklinde konuştu.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

ANLAŞMA SADECE SAVUNMA İÇERİKLİ DEĞİL

Dendias pazar günü Elefterob Tipos gazetesine verdiği demeçte, anlaşma hakkında “İngiltere ile anlaşma, Fransa ve ABD ile olduğu gibi sadece savunma içerikli değil. Dış politika dahil, başka konuları da kapsıyor. Nükleer bir güç olan İngiltere, hem BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi, hem de Kıbrıs’ta garantör devletlerden biri” demişti.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!