SON DAKİKA

Yunanistan, İki Kırmızı ‘Bölge’de Teyakkuza Geçti!

‘Türk drone’larına karşı Ege’de çifte kalkan’ başlığını atan Yunan medyası, İsrail’deki Palmachim üssüne yapılan ziyareti ve ABD’den alınacak MQ-9’u sayfasına taşıdı.

Bu haber 24 Haziran 2022 - 20:03 'de eklendi.
Abone ol

Avrupa Birliği ve NATO zirvesi öncesinde Yunan medyasının manşetinde Türkiye var. Kathimerini gazetesi, iki yıl önce NATO tarafından kurulan ‘acil’ irtibat hattının yeniden gündemde olduğunu bildiriyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifakın Türkiye ile Yunanistan arasında denizde ve havadaki ayrıştırmayı kolaylaştıracak mekanizmayı yeniden devreye sokmaya hazır olduğunu söyledi. Mekanizma, bir askeri kaza riskini veya istenmeyen olayları önlemeyi hedefliyor.

NATO Genel Sekreteri, Türkiye ve Yunanistan’ın ittifak için ‘değerli’ müttefikler olduğunun altını çizdi, NATO’nun iki ülkenin buluşabileceği bir platform olması gerektiğini vurguladı.

PROVOKATÖR YİNE DEVREDE

Kathimerini’deki bir başka haberde, Avrupa Parlamentosu’ndaki en büyük grup olan Hristiyan Demokratların lideri Manfred Weber’in Türkiye’yi hedef alan provokatif çıkışı yer aldı. Avrupalı Halkların Partisi (EPP) lideri olan Alman siyasetçi, Türkiye’nin Yunanistan’ı savaşla tehdit ettiğini savunup yeni bir silah ambargosunu dile getirdi. Türkiye’ye silah satışına ambargonun Avrupa Parlamentosu’nda tartışılmasını isteyen Manfred Weber, Türkiye karşıtlığıyla bilinen bir isim.

Alman politikacı, iki yıl önceki krizde “Türkiye artık sadece bir Yunan veya Fransız sorunu değil, AB sorunudur” deyip somut yaptırım çağrısında bulunmuştu.

TÜRKİYE’Yİ BİR KEZ DAHA ŞİKAYET EDECEK

Ta Nea gazetesi ise, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in Türkiye’yi AB zirvesinde şikayet edeceğini aktarıyor. Gazeteye göre, Atina Ankara’nın bir kez daha sonuç bildirgesinde kınanmasını hedefliyor.

Yunan Başbakan Miçotakis, hafta içinde bir televizyona verdiği röportajda “Bugün Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki yayılmacılığını vurguladığımızda, bir dereceye kadar, Ukrayna’da yaşananlarla karşılaştırıyoruz. Avrupa Birliği’ndeki ortaklarımız da bunu idrak ediyor” dedi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Mayıs ayı sonunda Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini görüşmek üzere olağanüstü toplanan AB liderleri, Miçotakis’in Türkiye şikayetlerini dinlemişti.

ANKARA MİSİLLEMEYE HAZIR

Ta Nea, Ankara’nın Yunan Başbakan Miçotakis’in AB zirvesindeki tutumunu dikkatle izleyeceğini yazıyor. Miçotakis Türkiye’yi şikayet ederse, Ankara da ay sonundaki NATO zirvesine Ege Denizi’nde silahlandırılan adaları gündeme taşıyacak.

Yunan hükümetine yakınlığıyla bilinen Eleftheros Typos gazetesi ise, ‘NATO: Türkiye ve Yunanistan arasında bir olay yaşanmaması için alınan önlemlerin arka planı’ başlığıyla yayımladığı haberi ilk sayfasından sundu.

Hem Ankara’nın hem de Atina’nın NATO’nun önümüzdeki 10 yıllık stratejik vizyonunun belirleneceği zirveye güçlü bir şekilde hazırlandığını belirten Eleftheros Typos, Batılı ülkeler ve ittifak yöneticilerinin Türkiye ile yakın temasta olduğunu da kaydetti.

CNN Yunanistan’a göre, Atina tarafının NATO zirvesinde merak ettiği en önemli başlık, ABD Başkanı Joe Biden’ın Madrid’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşüp görüşmeyeceği. CNN Yunanistan’a göre, Biden zirvede Miçotakis ile bir araya gelebilir.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR