SON DAKİKA

YUNANİSTAN, GÜNEY KIBRIS VE İSRAİL’DEN TÜRKİYE’YE KARŞI ANLAŞMA!

Türkiye’nin Libya ile imzaladığı Deniz Yetki Alanları Mutabakatının ardından Yunanistan’ın başkenti Atina’da Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Yunanistan ve İsrail arasında Eastmed (Doğu Akdeniz doğal gaz boru hattı) projesinin inşası için anlaşma imzalandı.

Bu haber 03 Ocak 2020 - 23:27 'de eklendi.
Abone ol

Doğu Akdeniz’den Rumlar ve İsrail’in çıkarılacağı gazı Avrupa’ya taşıması planlanan EastMed boru hattıyla ilgili anlaşmanın imza töreninde Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiades hazır bulundu. Görüşmelerin ardından proje, Yunanistan Enerji Bakanı Kostis Hadzidakis, Kıbrıs Rum yönetimi Enerji Bakanı Yiorgos Lakkotrypis ve İsrail Enerji Yuval Steiniz tarafından imzalandı.

“PROJE TEHDİT DEĞİL”

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve AB’nin de destek verdiği ifade edilen imza törenin ardından liderler açıklamalarda bulundu. Yunanistan Başbakanı Miçotakis, projenin bölgedeki barış ve istikrara katkıda bulunacağını söyledi. ABD’nin projeye destek verdiğini ifade eden Yunanistan Başbakanı Miçotakis, EastMed boru hattının inşasının Avrupa enerji güvenliğini güçlendireceğini, projenin bir tehdit olmadığını kaydetti. Netanyahu da EastMed projesinin Doğu Akdeniz’de istikrarı artırdığını ileri sürdü. Bugünün hatırlanacağını söyleyen Netanyahu, projenin üçüncü bir taraf için tehdit olmadığını, İsrail için tarihi bir gün olduğunu söyledi.

Rum lider Nikos Anastasiades ise, “Bölgedeki gelişmeler son derece önemli. Bugün tarihi bir gün. Geliştirdiğimiz ortaklıklar herhangi bir üçüncü ülkeye yönelik değil. Doğu Akdeniz Bölgesi’nde barış ve güvenlik ortak arayışını güçlendiriyor” dedi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

RUM UZMAN: SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL

Rum Hidrokarbon uzmanı Haralambos Ellinas, EastMed projesinin sürdürülebilir olmadığını, projenin Avrupa’da ekonomik ve siyasi açıdan uygun görülmediğini savundu. Rum Uzman Ellinas, yeni Avrupa Komisyonu başkanlığının önceliğinin 2050’ye kadar sıfır fosil yakıt atığı olduğunu, bunun da AB’nin tamamen farklı bir istikamete yöneldiği anlamına geldiğini kaydetti. Projeye yatırım yapacak şirketin de bulunamadığına dikkat çeken Ellinas, “Avrupa piyasaları kaybedildi. Asya piyasaları da çok rekabetçi” dedi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!