SON DAKİKA

YPG: Afrin’e saldırı olursa büyük bir direniş gösteririz

Türkiye’nin Rojava’nın Afrin kantonuna hava ve kara harekatı yapacağı iddiaları sürerken, Kuzey Suriye Federal Yönetimi Eş

Bu haber 22 Kasım 2017 - 16:50 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

Türkiye’nin Rojava’nın Afrin kantonuna hava ve kara harekatı yapacağı iddiaları sürerken, Kuzey Suriye Federal Yönetimi Eş Başkanı Foza Yusuf, Afrin’e bir saldırı olması durumunda direneceklerini söyledi. YPG Sözcüsü Nuri Mehmud de Türkiye’nin müdahalesi durumunda Kobani benzeri bir direniş göstereceklerini söyledi.

Türkiye’nin Rojava’nın Afrin kantonuna yapacağını söylediği harekatla ilgili Suriye sınırına ve Suriye içerisinde askeri yığınak yaptığı belirtiliyor.

YPG ve bağlı olduğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG) de olası bir harekata karşılık Kobani, Kamışlı, Menbiç ve Haseke’den Afrin’e ağır silah ile savaşçı takviyesi yapıyor.

‘Kobani’de nasıl direndiysek, Afrin’de de direniriz’

Sputnik’te yer alan habere göre, Kuzey Suriye Federal Yönetimi Eş Başkanı Foza Yusuf, Afrin’e bir müdahalenin olması durumunda direneceklerini belirterek, “Biz kimseye saldırmak istemiyoruz. Ancak bize bir saldırı olursa direniriz. Bu bizim temel hakkımızdır. Kobani’de nasıl direndiysek Afrin’de de direniriz. Siyasi ve askeri olarak tüm güçlerimiz büyük bir direniş gösterirler. Kürtler ve bütün demokratik güçler Afrin konusunda tavrsını ortaya koyuyorlar. Türkiye’nin Afrin’e girmesine sert bir şekilde karşı çıkıyorlar” dedi.

YPG Sözcüsü Nuri Mehmud da Afrin’e yönelik olacak hiçbir müdahaleyi kabul etmeyeceklerini ve Afrin’i koruyacaklarını vurguladı.

‘Kurşunlara karşı kimse güllerle karşılık vermemiştir’

Mehmud “Türkiye Afrin’e saldırmak istiyor. Hangi yerden saldırı olursa olsun Afrin’i koruyacağız. Meşru savunma çizgisini esas alacağız. Biz Kobani’de nasıl yaptıysak ve bugün Deyr ez Zor’da nasıl direniyorsak ve meşru savunma yapıyorsak aynısını Afrin’de de yaparız. Kendimizi savunuruz. Kurşunlara karşı kimse güllerle karşılık vermemiştir. Biz de saldırılara karşı direnişle cevap veririz. Bizim direnişimiz de devrimden bu yana göz önündedir. O direnişle Afrin’de direniriz” dedi.

DSG Dış İlişkiler Sorumlusu Abdulaziz Yunus ise, Türkiye’nin Afrin’e girmesi durumunda büyük bir direniş göstereceklerini ifade ederek, “Biz Türkiye’nin Afrin’e girmesine izin vermeyeceğiz. Direniriz. Tepkimiz net” diye konuştu.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!