SON DAKİKA

Yıldırım’dan Korkutan Açıklama: ”Ekmek Bulamayabiliriz”

23 Kasım Salı günü dolar kuru rekor üstüne rekor kırdı. Dolar birçok ürüne zam gelmesine satışların durmasına neden oldu. O ürünlerden bazıları da Gübre ve zirai ilaç satışlarıydı. Tarımda çokça kullanılan bu maddelerin de satışının durması derin endişeleri de beraberinde getirdi. Tarım konularında uzman olan Dünya Gazetesi yazarı Ali Ekber Yıldırım, “Ekmek bulamayabiliriz” dedi.

Bu haber 24 Kasım 2021 - 5:00 'de eklendi.
Abone ol

‘Döviz kurlarındaki yükseliş sonrası ham maddesinin önemli bir kısmı ithal olan gübre ve zirai ilaç şirketlerinin bayilere fiyat verememesi ve satışları geçici olarak durdurmasına yol açtı.

Kimyasal gübre ve zirai ilaç şirketleri, Türkiye’nin farklı bölgelerindeki bayilerine “satışlarımız geçici olarak durdurulmuştur” şeklinde genel duyuru ilanı göndermeye başladı.

Bloomberg HT’den İrfan Donat’ın haberine göre; bayilere giden çiftçiler de gübre ve zirai ilaç almak isterse benzer yanıtlarla karşılaşıyor. İsminin açıklanmasını istemeyen bazı gübre ve zirai ilaç şirketlerinin yöneticileri, satışların durdurulmasına gerekçe olarak, “Kurdaki yukarı yönlü sert yükselişler ham madde fiyatlarımızı da yukarı çekiyor. Artık fiyat belirleyemiyoruz. Sattığımız ürünün yerine mal koymakta zorlanıyoruz. Ham maddeye erişim sıkıntıları yaşıyoruz. O yüzden geçici süre satışları durdurmak zorunda kalıyoruz” diyorlar.

Benzer bir durum mısır ve arpa piyasalarında da geçerli. Tüccarlar, fiyatların gidişatını kestiremediği için ellerindeki malları satmak istemiyor. Artık vadeli satışlar söz konusu olmazken, ürün satanların da peşin satış yaptığı belirtiliyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

BÜYÜK TEHLİKEYE DİKKAT ÇEKTİ

KRT TV’de yayınlanan Şimdiki Zaman’a konuk olan tarım konusunda uzman Dünya Gazetesi yazarı Ali Ekber Yıldırım büyük tehlikeye dikkat çekti. Gübre ve zirai ilaç kullanamayan çiftçinin zor durumda kalacağını ve mahsulün veriminin düşeceğini söyledi.

Yıldırım, “Ekmekteki zam kaçınılmaz. 4-5 TL konuşuluyor ama burada üretimi konuşmamız lazım. Durum böyle giderse ekmek bulamayabiliriz.” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Parlamento Haber | Korku yok!