Privacy Policy Page
SON DAKİKA

Yerli otomobilde yeni hedef 2021

AKP’lilerin daha önce yaptığı açıklamalarda ‘2018 ve 2019 yıllarında yolda olacak’ iddiasında bulunduğu yerli otomobil için

Bu haber 03 Kasım 2017 - 10:05 'de eklendi.

AKP döneminde son birkaç yıldır ara ara gündeme getirilen ‘yerli otomobil’ için imzalar dün atıldı. Daha önce prototip üretimine girişilen ve yola çıkmasıyla ilgili 2018 ile 2019 gibi farklı yılların telaffuz edildiği yerli otomobil için bu seferki hedef 2021 yılı olarak belirlendi.

Beştepe’de Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen etkinlikte Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu oluşturuldu. Buna göre 2018’de kurulması planlanan şirket, 2019’da ilk otomobil prototipini üretecek. Hedef 2021’de otomobillerin trafiğe çıkması.

Her türlü destek verilecek
Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Geçtiğimiz yıl itibarıyla yılda 757 bin otomobil satışına ulaşmış bir Türkiye’de bu konuda hala adım atılmıyor olması artık ülkemizin bir ayıbı haline gelmişti. ‘El atına binen tez iner’ diye boşuna dememişler. Biz kendi göbeğimizi kendimiz kesmek zorundayız. Bugün, işte bu ayıptan kurtulma yolunda tarihi bir adım atıyoruz… Halen TÜBİTAK bünyesinde üzerinde çalışmalar yapılan platform girişim grubumuzun emrine amadedir. Doğrudan hibrid ve elektrikli otomobile yönelmek isterlerse daha da memnun oluruz. Kararları ne olursa olsun, biz kendilerine her türlü desteği vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Beş ‘babayiğit’
Erdoğan, ortak girişimde bulunan 5 firmayı ise şu ifadelerle açıkladı: “Ortak Girişim Grubu’nda yer alan 5 şirketi size tanıtmak istiyorum. İlki Anadolu Grubu, ikincisi BMC grubudur. Üçüncüsü Kıraça Holding’dir. Dördüncü babayiğidimiz Türkcell’dir. Beşinci babayiğidimiz Zorlu Holding’dir.”

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!