SON DAKİKA

Yeni müfredatta Batı Müziği gitti, ilahi ve salavatlar geldi…

AKP'nin yeni eğitim müfredatı tüm dersler gibi müzik dersinde de gerici bir dönüşümü beraberinde getirdi.Yeni müfredatın müzik dersi kitaplarında Batı müziğine çok az yer verilmesi, sosyal medyada tartışma yarattı. Müzik eğitmenleri, Batı müziğinin ve çoksesliliğe ait konuların neredeyse tamamının kaldırıldığını, yerine tümüyle tasavvuf ve dini müzik konulduğunu ileri sürerek tepki gösterdi.

Bu haber 11 Eylül 2017 - 10:16 'de eklendi.
Abone ol

AKP’nin yeni eğitim müfredatı tüm dersler gibi müzik dersinde de gerici bir dönüşümü beraberinde getirdi.

Yeni müfredatın müzik dersi kitaplarında Batı müziğine çok az yer verilmesi, sosyal medyada tartışma yarattı. Müzik eğitmenleri, Batı müziğinin ve çoksesliliğe ait konuların neredeyse tamamının kaldırıldığını, yerine tümüyle tasavvuf ve dini müzik konulduğunu ileri sürerek tepki gösterdi.

Gazete Habertürk’ten Fatmanur Boylu’nun haberine göre müzik eğitmenleri, tepkilerini sosyal medyadan dile getirdi. Öğretmenler, öğrenciliklerinde kendilerine öğretilen her şeyin neredeyse tamamen kaldırıldığını belirterek şöyle konuştu:

“Batı müziğine ve çoksesli müziğe neredeyse hiç yer verilmedi. Yerine ilahiler ve salavatlar getirildi. Müzik derslerini de din kültürü öğretmenleri versin o zaman.” Eski müfredatta İstiklal Marşı’na 1 ay zaman ayırdıklarını kaydeden müzik öğretmenleri, bu müfredata göre 1 hafta bile sürmeyeceğini öne sürdü. Müzik dersi kitaplarında dikkat çeken konu başlıkları şöyle:

 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!