SON DAKİKA

‘Yeni Dönem İçin Çin Usulü Sosyalizm’, Çin üniversitelerinde

Çin’in en az 20 üniversitesinde, Çin Devlet Başkanı ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Komitesi Genel Sekreteri Şi

Bu haber 30 Ekim 2017 - 11:41 'de eklendi.
Abone ol

Çin’in en az 20 üniversitesinde, Çin Devlet Başkanı ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Komitesi Genel Sekreteri Şi Cinping’in, Komünist Parti’nin 19. Ulusal Kongresi’nde açıklamış olduğu ‘Yeni Dönem İçin Çin Usulü Sosyalizm’ öğretisinin öğretileceği araştırma merkezleri kurulacak. Sputnik’in Çin basınından aktardığı haberlere göre, bu merkezlerde çalışacak olanların ‘fildişi kulelerinde’ oturmayacağı ve Şi’nin öğretisini hayatın her alanına yaymak için mücadeleye katkı vereceği belirtildi.

‘MERKEZLERİN YEGANE MİSYONU Şİ’NİN ÖĞRETİSİNİ ÖĞRENCİLERİN ZİHNİNE YERLEŞTİRMEK’

Bu çerçevede kısa süre önce bünyesinde bir Şi öğretilerini araştırma merkezi kurulmuş olan Hunan Normal Üniversitesi’nin yöneticisi Jian Hongxin, People’s Daily’ye “Şi Jinping’in ‘Yeni Dönem İçin Çin Usulü Sosyalizm’ anlayışını iş hayatında, taşrada ve kırsal kesimde yaymak ve tebliğ etmek için pek çok uzman ve profesörü bir araya getiriyoruz” diye konuştu.

Renmin Üniversitesi’nden Chen Xianda ise Pekin merkezli Guangming Daily’ye konuşarak “(Kurulmakta olan) Bu merkezlerin yegane misyonu Şi Cinping’in ‘Yeni Dönem İçin Çin Usulü Sosyalizm’ öğretisinin müfredata yerleştirilerek okullarda ve öğrencilerin zihninde yer etmesini sağlamak olacak” dedi.

Bir enstitü yöneticisi bu merkezlerin kurulmasının, Şi’nin, ‘gençlerin eğitilmesi çağrısına bir yanıt’ olduğu yorumunu yaparken bir diğeri ise bunun, Şi’nin öğretisinin ve 19. Ulusal Kongre’nin ruhunun okulların temeline kazınması için bir rehber olduğunu söyledi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Söz konusu öğretiyi 19. Ulusal Kongre’de açıklayan ve ÇKP tüzüğüne dahil eden Şi Cinping, komünist Çin’in kurucusu Mao Zedong dışında, hayattayken adı tüzüğe giren ilk Çinli lider olmuştu.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!