SON DAKİKA

Yemen’deki Saldırı Sonrası Petrol Fiyatları Son 7 Yılın Zirvesini Gördü

Birleşik Arap Emirlikleri’ne yönelik Yemenli Husiler tarafından gerçekleştirilen saldırı sonrasında Brent petrol fiyatları son 7 yılın zirvesini gördü.

Bu haber 19 Ocak 2022 - 0:38 'de eklendi.
Abone ol

Yemenli Husilerin Birleşik Arap Emirlikleri’ne yönelik hava saldırısının ardından Brent petrol fiyatları 87 doların üstüne çıkarak son 7 yılın zirvesini gördü.

Orta Doğu’da jeopolitik gerilimlerin artması ve Omicron varyantı nedeniyle talebe ilişkin endişelerin azalmasıyla Brent petrolü fiyatı son 7 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Yemenli Husilerin Birleşik Arap Emirlikleri’ne yönelik insansız hava aracı saldırıları petrol fiyatlarını yükseltti.

BAE’YE SALDIRI FİYATI ARTIRDI

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi’nin dışında gerçekleşen saldırı sanayi bölgesinde bir patlamaya ve yangına neden oldu. Saldırıda üç kişi öldü. Bu, saldırı petrol arzına ilişkin kesinti endişelerini tetikledi.

BAE’ye yapılan hava saldırısının ardından petrol son 7 yılın en yüksek seviyelerini gördü. Brent petrol 87 doları aşarken Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 85 doların üstünü gördü.

Hollanda merkezli banka ING’nin emtia stratejisi başkanı Warren Patterson Bloomberg için yaptığı değerlendirmede, “Piyasadaki duyarlılık devam ediyor, BAE’ye yönelik saldırı fiyatlara yalnızca daha fazla destek sağladı” dedi. Patterson, “Arz kesintilerinin taleple birleşmesi petrol piyasasının beklenenden daha sıkı olduğu anlamına geliyor” diye konuştu.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Ayrıca analistler kuzey yarımkürede kışın sert geçmesinin ısınma yakıtlarına olan talebi artırmasının da petrol fiyatlarında yükselişe destek verdiğini belirtti.

100 DOLARI GÖRÜR MÜ?

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs, 2022 ve 2023 yılları için Brent tahminlerini yükseltti ve 100 dolarlık bir fiyat öngördü.

Küresel yatırım yönetimi şirketi BlackRock CEO’su Larry Fink de petrol fiyatlarının 100 doları görmesinin çok olası olduğunu söylemişti. İtalyan petrol devi Eni SpA da önceki aylarda petrolün kısa süreliğine bile olsa, varil başına 100 dolar seviyesine yükselebileceğini kaydetmişti.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Parlamento Haber | Korku yok!