SON DAKİKA

Yargıtay, yeniden yapılandırılıyor

Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre bakanlık,  FETÖ soruşturmaları nedeniyle iş yükü artan Yargıtay Ceza ve Hukuk Genel Kurulları’nın sorununu çözmek için Yargıtay’ı yeniden yapılandıracak bir çalışma yapıyor.

Bu haber 01 Aralık 2017 - 10:38 'de eklendi.

Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre bakanlık,  FETÖ soruşturmaları nedeniyle iş yükü artan Yargıtay Ceza ve Hukuk Genel Kurulları’nın sorununu çözmek için Yargıtay’ı yeniden yapılandıracak bir çalışma yapıyor. 

ÜYELİKLER SABİTLENECEK

Buna göre, Yargıtay Ceza ve Hukuk Genel Kurulları üyelikleri sabitlenecek. Hukuk Genel Kurulu, hukuk dairelerinin başkan ve üyelerinden, Ceza Genel Kurulu ise ceza dairelerinin başkan ve üyelerinden oluşuyor. Artan iş yükü nedeniyle bir süredir bu durumun Yargıtay dairelerindeki çalışmaları aksattığı şikayet konusu ediliyordu. Yeni düzenleme ile genel kurullarda üyelerin, sürekli ve dairelerde görev almaksızın görev yapmaları öngörülüyor.

60-100 ARASI YENİ ÜYE SEÇİLECEK

Bu durumda Yargıtay dairelerinde ortaya çıkacak açığın giderilmesi için 60-100 arasında yeni üye seçilecek. Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), yeni üyeleri, düzenlemenin yasalaşmasının ardından adli yargı hAkim ve savcılarından meslekte 17 yılını dolduranlar arasından seçecek. Adalet Bakanlığı Yüksek Müşavirliği görevinde bulunan bazı eski birim amirlerinin de Yargıtay üyesi seçilebileceği belirtiliyor. Bu üyeler de 12 yıllığına seçilecek.

Yargıtay kurullarının görevleri şöyle:

  • Yargıtay dairelerinin bozma kararlarına karşı mahkemelerce verilen direnme kararlarını inceleyerek karar vermek,
  • Aynı veya farklı yer bölge adliye mahkemelerinin kesin olarak verdikleri kararlar bakımından hukuk veya ceza daireleri arasında ortaya çıkan uyuşmazlıkları, hukuk ya da ceza daireleri arasındaki içtihat uyuşmazlıklarını içtihatların birleştirilmesi yoluyla kesin olarak karara bağlamak,
  • Yargıtay Başkan ve üyeleri, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekili ile yargılama görevi özel kanunlarınca Yargıtay Genel Kurullarına verilen kişilere ait davaları ilk mahkeme olarak görmek ve hükme bağlamak ve ilk mahkeme olarak özel dairelerce verilen hüküm ve kararların temyiz ve itiraz yoluyla incelenmesini yapmak.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!