SON DAKİKA

WikiLeaks, CIA’in kamera ve mikrofonları nasıl kontrol ettiğini

WikiLeaks, ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı’na (CIA) ait ‘Kasa Dairesi 7’ belgeleri kapsamında yaptığı ifşaları sürdürüyor. Son

Bu haber 03 Ağustos 2017 - 16:16 'de eklendi.
Abone ol

WikiLeaks, ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı’na (CIA) ait ‘Kasa Dairesi 7’ belgeleri kapsamında yaptığı ifşaları sürdürüyor. Son olarak CIA’in hedef bilgisayarlardaki mikrofon ve kameraların kontrolünü ele geçirmesine olanak tanıyan ‘Dumbo’ adı verilen programın ayrıntıları yayınlandı.

WikiLeaks’in ayrıntılarını açıkladığı CIA’in ‘Dumbo’ adı verilen programı, bilgisayarlardaki mikrofonları ve kameraları kontrol edebiliyor hatta görüntüleri bozarak olası kanıtları yok edebiliyor.

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ KULLANAN BİLGİSAYARLARI HEDEF ALIYOR

WikiLeaks’e göre bu teknoloji, CIA’in içindeki özel bir birim olan Siber İstihbarat Merkezi’nin kullanması için geliştirildi.

Açıklamaya göre hedef alınan bilgisayarın görüntüleme ve algılama sistemlerini belirleyip bunları izleyebiliyor ya da manipüle edebiliyor.

Dumbo, 32 bit Windows XP, Windows Vista ve sonraki Windows sistemlerinde kullanılabiliyor ancak 64bit Windows XP ile XP öncesi sistemlerde çalışamıyor.

CIA’İN ÖZEL BİRİMİ İÇİN GELİŞTİRİLDİ

Sputnik Türkiye’de yer alan habere göre, WikiLeaks’in paylaştığı en eski Dumbo belgesi 25 Haziran 2012 tarihli. Belgeye göre sistemin yetenekleri, ‘operasyonları engelleyebilecek ya da ajanların kimliğini açığa çıkarabilecek ev güvenlik sistemlerini devre dışı bırakmak amacıyla’ CIA’in özel birimi Siber İstihbarat Merkezi tarafından talep edildi.

‘GERÇEK KANITLARI YOK ETME İMKANI TANIYOR’

WikiLeaks, Dumbo’nun çalışabilmesi için hedef bilgisayara bir flash bellek ile yüklenmesi ve operasyon süresince belleğin bilgisayara bağlı kalması gerektiğini vurguladı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Haziran 2015 tarihli ‘kullanım kılavuzu’ niteliğindeki başka bir belgeye göre Dumbo mikrofonları susturabiliyor, tüm ağ bağdaştırıcılarını devre dışı bırakabiliyor ve kamera kayıt işlemini kesebiliyor.

Yine program kendisini kullanan kişiye bu işlemlerle ilgili manipülasyon ya da silme yetkisi vererek ‘yalan kanıt yaratma’ ya da ‘gerçek kanıtları yok etme’ imkanı tanıyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!