SON DAKİKA

Van Gölü’nde Kuraklık Tehlikesi: 10 Kilometrelik Alan Kurudu

Yağışların az olması ve kuraklık nedeniyle Van Gölü’nde ciddi çekilmeler yaşandı. Göldeki çekilmelerle ilgili Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş değerlendirmelerde bulundu.

Bu haber 23 Ekim 2021 - 0:50 'de eklendi.
Abone ol

DHA’nın haberine göre, Kuraklık ve yağışların azalmasıyla birlikte Van Gölü’nde binlerce yılda oluşan, sadece dalış sırasında görülebilen dünyanın en büyük mikrobiyalitleri de su miktarının azalması ile yüzeyde görülmeye başlandı.

Havzadaki birçok dere ve gölet kururken, barajlar taban seviyesini gördü. Dünyanın en büyük sodalı gölü Van Gölü ise kuraklığa bağlı olarak her geçen gün küçülüyor.

Göldeki durumla ilgili Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, açıklamalarda bulundu. Akkuş, Ekim ayında yağışların başlaması gerektiğini fakat geçmiş yıllara oranla havzanın yağış almadığını belirtti.

“GÖLÜN ŞEKLİ KISMEN DEĞİŞİYOR”

Van Gölü’ndeki çekilmenin uydu görüntülerine de yansıdığını belirten Dr. Akkuş, “Van Gölü’nün 2019 ile 2021 tarihleri arasındaki görüntülerde büyük farklılıklar mevcut. Adeta gölün şekli kısmen değişiyor gibi. 2019 yılında su altında olan yerlerin, bugün hepsinin karaya çıktığına şahitlik ediyoruz.

Van Gölü’nde kuraklığın etkisiyle beraber derinliğin az olduğu büyük alanları uydudan çok rahatlıkla görebiliyoruz. Özellikle Erciş Körfezi en hassas bölgelerden birini oluşturuyor. Çünkü bu bölgede derinlik çok az ve en ufak bir çekilmede bir anda kilometrelerce alanın karaya çıktığını görüyoruz” dedi.

“10 KİLOMETREKARALİK ÇEKİLME SÖZ KONUSU”

Uydu görüntülerini incelediğinde en büyük çekilmenin Zilan ile Bendimahi Çayı’nın bulunduğu alanlarda olduğunu söyleyen Dr. Akkuş, “Özellikle Zilan Çayı bölgesinde Çelebibağ ve Kasımbağ tarafından 10 kilometrekarelik çekilme söz konusu. Yine gölün kuzey tarafı Muradiye tarafına gittiğimiz zamanda buralarda büyük alanların karaya çıktığını görüyoruz” diye konuştu.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!