SON DAKİKA

USTA OYUNCU EŞREF KOLÇAK HAYATINI KAYBETTİ

Türk sinemasının usta ismi Eşref Kolçak hayatını kaybetti. Kolçak, bir süre önce rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı. 92 yaşındaki usta oyuncu saat 17 gibi yaşamını yitirdi. Acı haberi Onur Akay sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu.

Bu haber 26 Mayıs 2019 - 18:36 'de eklendi.
Abone ol

Yeşilçam’ın usta oyuncusu Eşref Kolçak hayatını kaybetti. Uzun süredir yoğun bakımda tedavi gören oyuncu saat 17.00 sularında hayata gözlerini yumdu.

Eşref Kolçak’ın vefat ettiği öğrenildi. Acı haberi ses sanatçısı ve yazar Onur Akay duyurdu.

Akay, “Uzun süredir yoğun bakımda tedavi gören efsane oyuncumuz Eşref Kolçak’ı, saat 17:00’da kaybettik. Nur içinde yatsın inşallah.” ifadelerini kullandı.

EŞREF KOLÇAK KİMDİR?

1944 yılında Atilla Revü Opereti’nde tiyatroya başlayan sanatçı, 1945 yılında Ses Tiyatrosuna geçti. 1947 yılında figüranlıktan oyunculuğa geçtiği film Cahide Sonku ile birlikte oynadığı “Fedakar Ana” filmi olmuştur. 1950’li ve 60’lı yıllarda, melodram ve kahramanlık filmlerinin jönü olarak çıktı karşımıza. Bir Şoförün Gizli Defteri (Atıf Yılmaz), Namus Uğruna, Düşman Yolları Kesti (Osman F. Seden) önemli filmlerinden bazılarıdır. Sanat hayatı boyunca 200’e yakın sinema filmi ve televizyon dizisinde rol aldı. Eşref Kolçak, 1955 de Özcan Kolçak ile evlendi , eşi 13 ocak 2010 da vefat etti. Pop müzik sanatçısı Harun Kolçak’ın babasıdır. Kanser tedavisi gören pop müzik sanatçısı olan oğlu Harun Kolçak 20 Temmuz 2017’de hayatını kaybetti.

ÖDÜLLERİ

1961 Türk Filmleri Yarışması, “En İyi Erkek Oyuncu” Ödülü, Namus Uğruna

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

2000 Antalya Altın Portakal Film Festivali, “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” Ödülü, Güle Güle

2003 Antalya Altın Portakal Film Festivali, Yıldırım Önal Anı Ödülü.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!