SON DAKİKA

Üniversite soruşturma başlattı

Hürriyet Ankara’nın, dün “Kayıp tümör” manşetiyle gündeme getirdiği Rüzgar bebeğin ameliyatla beyninden çıkarılan tümör kitlesinin, incelenmeden ortadan kaybolmasıyla ilgili Ankara Üniversitesi soruşturma başlattı

Bu haber 27 Eylül 2017 - 16:00 'de eklendi.
Abone ol

Hürriyet Ankara’nın, dün “Kayıp tümör” manşetiyle gündeme getirdiği Rüzgar bebeğin ameliyatla beyninden çıkarılan tümör kitlesinin, incelenmeden ortadan kaybolmasıyla ilgili Ankara Üniversitesi soruşturma başlattı.

Tümör kitlesinin kaybolduğunu doğrulayan ancak operasyon sırasında alınan ve frozen laboratuvar incelemesi yapılan ilk parçanın tanı için yeterli olduğunu belirten Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi Başkehimi Prof. Dr. Ahmet Rüçhan Akar, şunları söyledi:
“Rüzgar bebekle ilgili öncelikle hasta yakınlarına geçmiş olsun diyorum ve hastane olarak özür diliyoruz. Bir parçanın kaybolduğu doğru. Bu konuyla ilgili de ön soruştarma tamamlandı ve soruşturma açıldı. Sonucunu bekliyoruz. Ameliyat sırasında bir frozen parça alınıyor. Hemen hemen eş büyüklükte bir parça da daha sonra incelenmek için ayrılıyor. O frozenin sonucu malign(kötü huylu) geliyor, dolayısıyla cerrahisi yapılıyor. Radikal bir cerrahi ile tümör tamamen çıkarılıyor. Ailenin, diğer parçanın kaybolmasından dolayı kesin tanının konamadığı için kemoterapi ya da radyoterapi alacaktı fakat o olmadığı için ortada kaldık gibi bir şikâyeti var.

FROZEN TEKRAR DEĞERLENDİRİLDİ

Ameliyat için gönderilen frozen parça kesitlere ayrılarak tekrar değerlendiriliyor. Bugün(dün) öğrendim. Net sonucu da medulloblastom derece 4 büyük hücreli anaplastik çıkıyor. Yani bir parçanın kaybolduğu doğru ama çocuğun ne yapacağı, tedavisinin olup olamayacağı işi doğru değil. Çünkü patoloji sonucu çıktı için başhekimlik olarak dört ayrı beyin cerrahi hekimiyle görüştüm. Buna göre de tedavisi düzenlenecektir.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!