SON DAKİKA

‘Ulusalcılar darbe yapabilir’ haberleri, YAŞ kararlarını nasıl etkiledi?

Pekin, bir süre önce “Ulusalcı subaylar darbe yapabilir” haberleriyle YAŞ kararlarının etkilenmeye çalışıldığını ifade ederek “Daha evvel ‘Ulusalcılar darbe yapacak’ söylemi tamamen FETÖ’cülerin uydurduğu, vatanını seven Atatürkçü subayları TSK’dan tasfiye etmek amacını güden bir dedikoduydu.

Bu haber 03 Ağustos 2017 - 23:15 'de eklendi.
Abone ol

Pekin, bir süre önce “Ulusalcı subaylar darbe yapabilir” haberleriyle YAŞ kararlarının etkilenmeye çalışıldığını ifade ederek “Daha evvel ‘Ulusalcılar darbe yapacak’ söylemi tamamen FETÖ’cülerin uydurduğu, vatanını seven Atatürkçü subayları TSK’dan tasfiye etmek amacını güden bir dedikoduydu. Görülüyor ki hem YAŞ, hem hükümet hem de Sayın Cumhurbaşkanı bu oyuna gelmemiş” diye konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek ise Balyoz, Ergenekon gibi davalarda mağdur olmuş daha fazla sayıda subayın terfi ettirilmesi gerektiğini dile getirirken “Ulusalcılar darbe yapabilir” haberlerini hatırlattı ve “O haberlerin temel maksadı başta kumpas davalarında mağdur olanlar olmak üzere cumhuriyetçi, Atatürkçü subayların önünü kapatmak, bu konuda iktidarın şüphelerini arttırmak yönündeydi. Bunun etkili olduğunu sanıyorum, bu art niyetli kampanya amacına ulaştı. O açıdan bu tür algı operasyonlarına karşı hükümetin dikkatli olması lazım, prim vermemesi lazım” dedi.

Dün Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında yapılan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısıyla Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları değişirken 61 albay general ve amiralliğe 6 general/amiral de bir üst rütbeye terfi etti.

YAŞ kararlarını Sputnik’e değerlendiren eski Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, kuvvet komutanlarının değişmesinin doğal olduğunu, TSK’da kuvvet komutanlarının iki yıl yapıldığını ifade ederek “Sadece Deniz Kuvvetleri Komutanı, en kıdemli olan değil de kıdemde beşinci sırada olan arkadaşımız oldu. O da YAŞ’ın takdiridir, o da çok önemsenecek bir şey değil” dedi.

“Aşağıdaki terfilere baktığınız zaman bir defa şu düşünülmüş; ihtiyaç var diye kimse terfi ettirilmemiş. Toplam 6 general/amiral terfi etti bir üst rütbeye. Sekiz general/amiralin süresi uzatıldı. Uygun olanlar terfi ettirilmiş, illa terfi olsun diye kimse terfi ettirilmemiş, bu güzel bir şey bence” diyen Pekin, 168 albayın görev süresinin iki yıl uzatılmasının önemli olduğunu ifade ederek “Türkiye’de albayların tamamının emekli edildiği zamanlar oldu. Kara Kuvvetleri’nin ihtiyaç duyduğu albayların görev devam etmesi de güzel bir şey” diye konuştu.

‘AYRIM YAPILMAMIŞ, KUMPAS DAVALARINDA YARGILANANLAR DA TERFİ ETTİRİLMİŞ’

Pekin, 61 albayın, general ve amiralliğe terfi ettirildiğini kaydederek şöyle konuştu:

“Sadece kurmaylardan değil özellikle Doğu ve Güneydoğu’da mücadele edenlerden, sınıf subaylarından terfi ettirilmiş. Ayrım yapılmamış, daha önce Balyoz, Askeri Casusluk gibi kumpas davalarından tutuklu kalmış 8 kişi terfi ettirilmiş, bu da çok güzel bir şey. Bence topluca baktığımız zaman terfilerin uygun olduğunu düşünüyorum. Türkiye’nin güçlü bir Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ihtiyacı var. Önümüzdeki 10 yıllık dönemde TSK’ya çok büyük ihtiyaç duyacak Türkiye. Onun için 2007’den itibaren Balyoz, Ergenekon gibi kumpas davalarla yara almış, tasfiye görmüş, daha sonra bir kısmı FETÖ terör örgütünün sızdığı, darbeye teşebbüs ettiği bir hale gelen TSK temizleniyor, bundan sonra tekrar toparlanması gerekiyor. O yüzden bu terfilerin çok güzel olduğunu değerlendiriyorum. Türkiye’nin ihtiyaçlarına göre, ihtiyaç neyse ona göre terfi ettirilmiş, ihtiyaca göre de atama yapılmış.”

‘TERFİLERDE SUBAYLARIN DEMOKRASİYE, SİVİL OTORİTEYE BAĞLILIKLARINA BAKILMIŞ’

Pekin, bir süre önce hükümete yakın medya organlarında çıkan “Ulusalcı subaylar darbe yapabilir” haberlerinin YAŞ kararlarını etkilemeye dönük haberler olduğunu ifade ederken “YAŞ kararlarında ihtiyaca ve liyakate bakılmış, ona göre terfi ettirilmişler. Ve bunların demokrasiye, sivil otoriteye bağlılıklarına bakılmış, ona göre terfi ettirilmiş. Dolayısıyla daha evvel ‘Ulusalcılar darbe yapacak’ söylemi tamamen FETÖ’cülerin uydurduğu, vatanını seven Atatürkçü subayları TSK’dan tasfiye etmek amacını güden bir dedikoduydu. Görülüyor ki hem YAŞ, hem hükümet hem de Sayın Cumhurbaşkanı bu oyuna gelmemiş” diye konuştu.

‘FETÖ’NÜN HEDEFİ OLMUŞ DAHA FAZLA SUBAYIN TERFİ ETMESİNİ İSTERDİM’

Genelkurmay Başkanlığı’nda görevli olduğu sırada Ergenekon ve Balyoz davaları kapsamında üç yıldan fazla tutuklu kalan emekli albay ve CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek de YAŞ kararlarını Sputnik’e değerlendirdi. Terfi edenler arasında Ergenekon ve Balyoz gibi davalarda yargılanmış subaylar olduğunu ifade eden Çiçek, “FETÖ’nün mağduru ve hedefi olmuş, emperyalizmin hedefi olmuş dava arkadaşlarımın daha fazla terfi ederek TSK’da sorumluluk almasını isterdim. Ama beklemediğimiz oranda da olsa terfiler oldu, bundan mutluluk duyduk. Daha fazla sayıda kişi terfi almalıydı. Çünkü bunlar tescilli cumhuriyetçi, Atatürkçü subaylar. Emperyalizmin, FETÖ’nün hedefi olmuş, kayıtlarında bir çizik olmayan silah arkadaşlarımız. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin bunlara daha çok güvenmesi lazım. Hele bu sıkıntılı süreçte bu arkadaşlarımıza çok büyük görevler düşüyor” diye konuştu.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

YAŞ kararlarıyla sadece altı general ve amiralin terfi etmesinin dikkat çekici olduğunu ifade eden Çiçek, “Bu konuda hükümetin kafası karışık. Bir sürü görev, bir alt rütbedeki subaylar tarafından yapılıyor. Yani tümgeneralin görevini tuğgeneral, tuğgeneralin görevini albay yapıyor. Bir an önce kadro görevlerine göre terfilerin yapılması lazım. Bu konuda da esas olan liyakattir, siyasi tercihlerin dışında askeri başarılar ve liyakate göre bu kadroların doldurulması lazım. Çünkü motivasyon için askerlerin terfi etmesi çok önemli” diye konuştu.

‘ART NİYETLİ KAMPANYA AMACINA ULAŞTI’

Çiçek, “Ulusalcı subaylar darbe yapabilir” haberleriyle YAŞ kararlarının etkilenmeye çalışıldığı görüşünü paylaşırken “O haberlerin temel maksadı başta kumpas davalarında mağdur olanlar olmak üzere cumhuriyetçi, Atatürkçü subayların önünü kapatmak, bu konuda iktidarın şüphelerini arttırmak yönündeydi. Bunun etkili olduğunu sanıyorum, bu art niyetli kampanya amacına ulaştı. O açıdan bu tür algı operasyonlarına karşı hükümetin dikkatli olması lazım, prim vermemesi lazım” dedi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!