SON DAKİKA

Ukrayna’dan Tansiyonu Yükseltecek Hamle: ‘Rus Diplomatlar Ülkeyi Terk Etsin’

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya Büyükelçiliğindeki diplomatlarını ülkeyi terk etmesini istedi.

Bu haber 17 Nisan 2021 - 21:22 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın St. Petersburg Konsolosu Aleksandr Sosonyuk’un “Rusya’ya ait gizli bilgileri toplamak” suçlaması ile gözaltına alındığını belirtmişti.

Ukraynalı konsolosun gözaltına alınmasının ardından Ukrayna ile Rusya arasında başlayan hareketlilik devam ediyor. FSB, Ukraynalı konsolos Sosonyuk’un gözaltına alındığı anların görüntülerini yayımlayarak Sosonyuk’a “suçüstü yapıldığını” ifade etti.

FSB tarafından yayımlanan görüntülerde, dün akşam St. Petersburg’taki bir restoranda Sosonyuk ile Rus vatandaşı olduğu açıklanan bir kadın görüşme gerçekleştirirken Rus istihbarat elemanlarının masaya yaklaştığı ve konsolosun boğazından tutarak gözaltına aldığı görülüyor.

Masanın üstünde bir adet harici bellek olduğu da görülürken FSB, söz konusu görüşmede güvenlik güçleri ile FSB’nin veri tabanında bulunan gizli bilgilerin teslimatının yapıldığını ve konsolosun suçüstü yakalandığını savundu. Masadaki harici bellek, istihbarat elemanlarınca parmak izlerinin karışmaması için özel bir eldivenle alınarak bir poşete konuldu. Ardından gözaltı merkezine götürülen Ukraynalı konsolosa suçlamaların yöneltildiği anlar da kayıt altına alındı.

Atatürk'ün Katilleri

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın Sosonyuk’un sınır dışı edildiğini duyurmasının ardından Ukrayna da Sosonyuk’un ülkeye döneceğini belirterek Rusya’ya aynı şekilde karşılık verileceğini açıklamıştı. Buna göre Ukrayna’nın, Rus diplomatlara yönelik bir misilleme hazırlığında olduğu duyurulmuştu.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Yevhen Yenin yaptığı açıklamada, “Mevcut uygulamaya uygun olarak ve karşılıklılık ilkesi temelinde Ukrayna tarafı Rus diplomatlara yönelik misilleme hazırlığında” diyerek bu kararın meşru gerekçesini sunmuş, öte yandan Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleg Nikolenko da Rusya’nın hamlesini “provokasyon” olarak nitelendirmişti.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!