SON DAKİKA

Ukrayna’dan Kırım Yakınlarında Askeri Tatbikat!

Ukrayna, Perşembe günü yasadışı olarak ilhak edilen Kırım yakınlarında hava savunma sistemlerini kullanarak askeri bir tatbikat gerçekleştirdi.

Bu haber 16 Ocak 2022 - 1:58 'de eklendi.
Abone ol

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Kırım sınırındaki güney Kherson bölgesinde gerçekleştirilen tatbikatta 9K33 Osa model hava savunma sistemlerinin kullanıldığını söyledi.

Hava savunma sistemi, 45 kilometreye (27 mil) kadar olan hedefleri tespit edebilir ve onları 10 kilometreden (6 mil) yok edebilir.

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna sınırı yakınlarında 10 binden fazla askerin katılımıyla askeri tatbikat başlattığını duyurdu.

Rusya, Ukrayna ve NATO, Kiev’in Moskova’yı açıkça bir işgal planlamakla suçlamasıyla son haftalarda gerilim yoğunlaşırken askeri tatbikatları hızlandırdı.

Rus kuvvetleri, Şubat 2014’te Kırım Yarımadası’na girdi ve Başkan Vladimir Putin, bölgeyi bir sonraki ay resmi olarak Rusya Federasyonu’nun iki ayrı federal konusuna ayırdı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Türkiye ve ABD ile BM Genel Kurulu, ilhakı yasadışı olarak görüyor.

BM’ye göre, Ukrayna hükümet güçleri ile Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasında Donbas’ta çıkan çatışmalarda 2014’ten bu yana 13.000’den fazla kişi hayatını kaybetti.

Bölge, Rusya ile Ukrayna arasındaki çeşitli sürtüşme kaynaklarından biri.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!