SON DAKİKA

Ukrayna Tehdit Etti! Rusya Boğazı Kapatıyor, NATO’dan Rusya’ya Çağrı

Gelen son dakika haberine göre, Ukrayna donanmasına ait gemiler Kerç Boğazı’nda Rus gemilerini vurmakla tehdit edince kriz patladı. Rus gemileri çekildi ancak daha sonra Kremlin’in attığı adım karşısında NATO jet hızında bir açıklamayla Rusya’ya çağrıda bulundu. Ukrayna’nın ‘nükleer’ tehdidi ise şok etkisi yarattı. Son dakika haberlerinin detayları şöyle…

Bu haber 16 Nisan 2021 - 22:10 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Ukrayna donanması, Doğu Avrupa’da tırmanan gerilimin en son işareti olarak Rusya’nın su yoluna erişimi kısıtlamasından birkaç saat önce Kerç Boğazı yakınlarında Rus sahil güvenlik gemilerini vurmakla tehdit etti.

Bölgedeki askeri faaliyetleri izleyen Black Sea News editörü Andrii Kilmenko’ya göre, çekişme üç Ukraynalı Gyurza-M sınıfı topçu botu ile Rusya’nın FSB sahil güvenlik teşkilatına ait kimliği belirsiz beş gemi arasında Çarşamba ve Perşembe günleri arasında gerçekleşti.

Kilmenko’nun bildirdiğine göre, Rus gemileri Ukrayna botlarının etrafında ‘kışkırtıcı manevralar’ yapmaya başladı ve ancak ateş açmakla tehdit edildikten sonra geri adım attı. Olay, Kerç Boğazı’nın yaklaşık 40 kilometre yakınında meydana geldi.

Olay, gözlemcilerin Rus askeri birliklerinin sayısının 115 bini aşabileceğinden korktukları sırada geldi. Bir işgal tehdidi olduğunu belirten ABD Başkanı Joe Biden, NATO ve Avrupalı ​​liderler ‘gerilimi azaltma’ çağrıları yaptı.

Kiev, Azak Denizi geriliminin büyük bir olaya dönüşmesi tehdidine karşı şiddetle uyardı. Ukrayna donanması “Rusya uluslararası hukuku ihlal etmeye devam ediyor” dedi

İLK KRİZ 2018’DE 

Kerç olayı, boğazda Ukrayna ile Rusya arasında 2018 yılında çıkan ve üç Ukrayna gemisinin ele geçirilmesine ve Rusya’nın bir konteyner gemisi kullanarak boğazı kapatmasına neden olan, nihayetinde de diplomatik bir krize yol açan bir çatışmanın yankılarını taşıyor.

Son olayın meydana gelmesinden sadece saatler sonra Rusya, boğazın yakınında bir bölgede giriş yasağı ilan etti. Savunma Bakanlığı daha fazla gerekçe göstermeden “24 Nisan 21:00 ile 31 Ekim 21:00 tarihleri arasında, Rusya Federasyonu karasularından yabancı askeri gemiler ve diğer devlet gemileri için geçişler durdurulacak” açıklamasını yaptı.

Atatürk'ün Katilleri

Bakanlık, kısıtlamaların Kırım’ın batı ucunu, yarımadanın Sivastopol’dan Hurzuf’a kadar giden güney kıyı şeridini ve Opuksky Doğa Koruma Alanı yakınlarındaki Kerç yarımadasının bir kısmını etkileyeceğini söyledi.

Bu karar, Joe Biden’ın Rusya’nın ABD seçimlerine müdahale etme ve ABD hükümeti verilerinin siber saldırılarla çalınması girişimleri sonucu yaptırım ilan etmesinin ardından geldi.Kremlin bugün, Putin’in bu yaptırımlara nasıl yanıt vereceğini tarttığını söyledi.

NATO’DAN RUSYA’YA ÇAĞRI 

NATO, Rusya’nın Karadeniz’in bazı bölümleriyle Kerç Boğazı’na erişimi kısıtlama planlarıyla ilgili haberlerden endişe duyulduğunu bildirerek, “Bu gayrimeşru ve Rusya’nın istikrarsızlaştırıcı tutumunun örneğini teşkil edecek bir hamle olacaktır. Rusya’ya Azov Denizi’ndeki Ukrayna limanlarına serbest erişimi sağlaması ve serbest seyrüsefere izin vermesi çağrısında bulunuyoruz.” açıklamasını yaptı.

NATO sözcüsü Oana Lungescu, “Rusya’ya, Azov Denizi’ndeki Ukrayna limanlarına serbest erişimi sağlaması ve serbest seyrüsefere izin vermesi çağrısında bulunuyoruz. Rusya, Kırım’ı yasa dışı ilhakından bu yana yarımada içinde ve çevresinde askeri varlığını ciddi ölçüde artırmıştır. Rusya’nın Kırım’da, Karadeniz’de ve Azov Denizi’nde devam eden askeri mevcudiyetini artırma çalışmaları Ukrayna’nın bağımsızlığına daha büyük tehdit oluşturmakta ve bölgenin istikrarını baltalamaktadır.” ifadesini kullandı.

Rusya’ya gerginliği acilen düşürme, provokasyonu durdurma ve uluslararası taahhütlerine uyma çağrısında bulunan Lungescu, NATO müttefiklerinin, Kırım’ın Rus tarafından yasa dışı ilhakını tanımadığını ve tanımayacağını hatırlattı ve Ukrayna’nın uluslararası tanınmış sınırlar içinde egemenliğini ve toprak bütünlüğünü tam olarak destekliyoruz.” ifadesine yer verdi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!