SON DAKİKA

UKRAYNA MASLAHATGÜZARI, RUS DIŞİŞLERİ’NE ÇAĞIRILDI

Rusya, Ukrayna donanmasının üç gemisinin sınır ihlali yapması yüzünden Kerç Boğazı’nda yaşana gerilim nedeniyle Ukrayna maslahatgüzarını Dışişleri’ne çağırdı.

Bu haber 26 Kasım 2018 - 14:30 'de eklendi. Son Güncelleme26 Kasım 2018 - 17:10
Abone ol

Ukrayna gemilerinin Rus karasularına girmesi yüzünden Rusya’nın bölgeye savaş uçaklarını göndermesi raddesine kadar tırmanan gerilim nedeniyle Rusya’daki Ukrayna maslahatgüzarının Rus Dışişleri’ne davet edildiği belirtildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova Rossiya 24 televizyonuna demecinde, Ukrayna tarafının agresif ve provokatif eylemleri nedeniyle bu ülkenin maslahatgüzarının Dışişleri’ne çağrılacağını söylemişti.

‘UKRAYNA’NINKİ PLANLI BİR PROVOKASYONDU’

“Burada sadece hukukun (deniz hukuku) ihlal edilmesinden değil, planlı bir provokasyondan bahsediyoruz. Bu provokasyonun ve devamındaki provokatif eylemlerin hepsinin önceden planlandığını biliyoruz” vurgusunu yapan Zaharova, Kerç Boğazı çevresinde gözlenen gerilim hakkında daha önce pek çok kez uyarı yaptıklarını da hatırlattı.

BM GÜVENLİK KONSEYİ, RUSYA’NIN ÇAĞRISIYLA TOPLANACAK

Rusya’nın Kerç Boğazı’nı bir süre için gemi trafiğine kapatmasına neden olan gerilimin ardından BM Güvenlik Konseyi’nin TSİ 19.00’da Rusya’nın çağrısıyla toplanması bekleniyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

UKRAYNA PARLAMENTOSU, SIKIYÖNETİMİ OYLAYACAK

Bu arada Ukrayna parlamentosu Verhovna Rada’da da Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko’nun önerisi ile ülkede sıkıyönetim ilan edilmesi oylanacak. Sıkıyönetim ilan edilmesi halinde, Ukrayna’da Mart 2019’da düzenlenmesi planlanan devlet başkanlığı seçimleri ertelenebilecek.

Kerç Boğazı’ndaki gerilimin, anketlerin Ukrayna lideri Poroşenko’ya desteğin giderek azaldığı bir dönemde, seçimlerin de hemen öncesinde gerçekleşmesi şüpheleri üzerine çekiyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!