Ukrayna Karanlığa Gömülüyor!

Rusya’nın saldırıları nedeniyle enerji şebeklerinde arızalar meydana gelen Ukrayna’nın başkenti Kiev de dahil olmak üzere 7 kentinde acil elektrik kesintisi programı uygulanmaya başlandı.

Ukrayna Karanlığa Gömülüyor!
Yayınlama: 05.11.2022
4
A+
A-

Rusya’nın saldırında zarar gören enerji şebekelerinden dolayı Ukrayna’nın 7 kentinde elektrik kesintisi yaşanıyor.

Rus saldırılarından zarar gören enerji şebekelerindeki arızalar nedeniyle Ukrayna’nın Kiev, Çernihiv, Çerkasi, Jitomir, Sumi, Harkiv ve Poltava kentlerinde acil elektrik kesintisi programına geçildi.

Rusya’nın, Ukrayna’ya saldırılarında yoğunlukla enerji şebekelerinin hedef alınması nedeniyle ülke zor günler yaşamaya başladı. Ukrayna elektrik şirketi Ukrenergo’dan yapılan açıklamada, aktif olan elektrik şebekelerindeki aşırı yoğunluk nedeniyle planlı elektrik kesintilerinden acil elektrik kesintilerine geçildiği duyuruldu. Buna göre Ukrayna’nın başkenti Kiev başta olmak üzere Çernihiv, Çerkasi, Jitomir, Sumi, Harkiv ve Poltava’da sabah 6’dan itibaren elektriklerin kesildiği belirtildi. Açıklamada saatlik kesintilerin günlük kesintiler şeklinde programlandığı belirtilirken, elektrik şirketi çalışanlarının sorunları gidermek için her gün 24 saat çalışma yürüttüğü ifade edildi.

Kurum ayrıca, Rusların roket saldırıları ve dron saldırıları nedeniyle şebekelerin zarar görmesinin ardından şebekeler üzerindeki yükü azaltmak, güç sisteminin sürekli dengelenmesini sağlamak ve tekrarlanan arızaları önlemek için bu tür kısıtlamalara ihtiyaç olduğunu hatırlattı. Ayrıca Ukrayna elektrik şirketi

Ukrayna devleti, halkına, ani elektrik kesintilerinde mağduriyet yaşanmaması için asansör kullanmamalarını tavsiye ederken, elektriklerin hangi bölgelere ulaştırılacağı konusunda henüz bir liste yayınlamadı.

Kaynak: İHA

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı