SON DAKİKA

UGANDA, BURKİNA FASO VE SURİYE’DEN PAMUK İTHAL ETMEYE BAŞLADIK

Türkiye, Venezuela peynirinden sonra, Uganda, Burkina Faso ve Suriye’den de pamuk almaya başladı. Türkiye’nin üretimden uzaklaşarak, ithalata yönelmesi yerli üreticiyi zor duruma sokarken, ekilebilen tarım arazisi 41 milyon hektardan, 37 milyon hektara düştü. Pamuk ithalatı ise 1 milyon tona ulaştı.

Bu haber 27 Ağustos 2020 - 18:54 'de eklendi.
Abone ol

Türkiye’de ekilebilen tarım arazisi miktarı 41 milyon hektardan 37 milyon hektara düşerken, bereketli Harran, Çukurova, Söke ovalarında üretilen pamukta yüzde 50 azalma görüldü. Yıllık pamuk üretimi 600 bin tona gerilerken, ithalat ise 1 milyon tona ulaştı. Venezuela peynirinden sonra Uganda, Burkina Faso ve Suriye’den de pamuk almaya başladık

CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak tarafından hazırlanarak MYK’ya sunulan raporda, “Tarımdaki çöküşün en somut göstergesi, ekilen tarım arazilerinin azalmış olmasıdır. Pek çok Avrupa ülkesinin toprağından daha büyük bir alan artık ekilmiyor. Üretici topraktan soğutuldu” görüşü savunularak şu görüşlere yer verildi:

“Bir dönem yoksul ve dar gelirli hanelerin sofrasının vazgeçilmezi olan kuru fasulye, nohut, bulgur artık ithal ediliyor. Rusya ve Ukrayna’nın en büyük buğday ithalatçısı olduk. Pamuk ithalatı 1 milyon tona ulaştı. Türkiye, Yunanistan, İsrail, ABD, Brezilya, Arjantin, Uganda, Burkina Faso ve Suriye’den bile pamuk ithal ediyor.”

KIRSAL ALANDA ÇÖKÜŞ 

Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine göre, Raporda 2002’de 1 milyar 754 milyon dolarlık tarımsal ürün ihracatına karşılık 1 milyar 702 milyon dolarlık ithalat yapılarak tarımsal dış ticarette 52 milyon dolar fazla verirken, 2019’da 5.5 milyar dolarlık ihracata karşılık, 9.5 milyar dolarlık ithalat yapıldığı kaydedildi. Son 18 yılda çiftçi ve köylünün tarla, bağ ve bahçedeki en büyük yardımcısı olan eşeklerin sayısının da Türkiye İstatistik Kurumu istatistiklerine göre 2002’de 414 bin iken, 2020’de 120 bin 348’e düştüğü vurgulanarak, “Bu da kırsal alandaki çöküşü gösteriyor” denildi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“YERLİ ÜRETİCİYE DARBE”

Raporda, üretimdeki azalma nedeniyle süt ve süt ürünlerindeki fiyat artışlarının yüzde 11.6 civarında seyreden yıllık enflasyonun iki-üç katına yükseldiği de belirtilerek, “2002’de tarımsal üretimde ihracatçı konumunda olan Türkiye artık net ithalatçı konumuna geldi. Gıda alanındaki dış ticaret açığı ülkemiz aleyhine gelişiyor. Şimdi de halkı pek çok temel gıda ürününde yokluk çeken Venezuela’dan peynir ithal ediliyor. Kısa süre önce gümrük vergileri yüzde 30 artırılan Venezuela peynirine sıfır gümrük kararı, yerli üreticiye darbedir” dedi. 

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Parlamento Haber | Korku yok!