SON DAKİKA

UCM’DEN İSRAİL’E SORUŞTURMA TALEBİ

Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Fatou Bensouda, İsrail’in işlediği savaş suçlarına ilişkin soruşturma başlatmak istediğini duyurdu.

Bu haber 20 Aralık 2019 - 19:00 'de eklendi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Fatou Bensouda, İsrail’in işlediği savaş suçlarına ilişkin soruşturma başlatmak istediğini duyurdu.

NE OLMUŞTU?

Özgürlük Filosu Koalisyonu’na bağlı olan ülkelerdeki sosyal ve sivil hak savunucusu örgütlerin imzasıyla hazırlanan mektup UCM Başsavcısına sunulmuştu.

Özgürlük Filosu Koalisyonu üyelerinden Rumbo a Gaza adlı İspanyol sivil toplum kuruluşu konuyla ilgili açıklama yapmıştı. Rumbo a Gaza tarafından yapılan açıklamada “İşgal altındaki Filistin topraklarında, İsrail tarafından işlenen olası savaş suçlarının UCM tarafından araştırılmasını istediklerini” denilmişti…

Rumbo a Gaza’nın açıklamasında, işgal topraklarındaki Filistin’in durumuyla ilgili soruşturma talebinin 5 yıldır UCM’de ön incelemede bekletildiği belirtilerek, resmi bir soruşturmanın bir an önce açılmasının talep edildiği vurgulanmıştı.

UCM BAŞSAVCISI BEKLENEN HABERİ DUYURDU

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Fatou Bensouda, yaptığı açıklamada “Tüm güvenilir bilgilerin kapsamlı, bağımsız ve objektif bir değerlendirmesinin ardından soruşturma açılmasına ilişkin tüm kriterlerin karşılandığını” duyurdu.

SORUŞTURMA ADALETİN ÇIKARLARINA HİZMET EDECEK

Savcı Fatou Bensouda, yaptığı açıklamada “Soruşturmanın adaletin çıkarlarına hizmet etmeyeceğine inanmak için önemli bir neden yoktur.” ifadelerine yer verdi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!