SON DAKİKA

TWİTTER’DA SİBER SALDIRI: ÜNLÜLER, BÜYÜK ŞİRKETLER VE SİYASİLERİN HESAPLARI HACKLENDİ

Elon Musk, Bill Gates, Barack Obama, Joe Biden ve ünlü birkaç markanın Twitter hesaplarının hacklendiği açıklandı. Resmi hesaplardan atılan tweetlerde dijital para birimi olan Bitcoin ödemesi yapılacağı yazıldı. Atılan tweetlerde paylaşılan bitcoin cüzdanlarına para transferi yapılırsa iki katı geri ödeme yapılacağı yazıldı. Yaşanan olay sonrası Twitter’ın resmi hesabından olayın soruşturması yapıldığı ve kısa sürede herkesin bilgilendirileceği açıklandı. Hesapların hacklenme olayı sosyal medyada büyük yankı buldu

Bu haber 16 Temmuz 2020 - 1:34 'de eklendi.
Abone ol

 Elon Musk, eski ABD Başkanı Barack Obama, Joe Biden, Bill Gates ve bilinen markalar olan UBER ve Apple’ın Twitter hesaplarının hacklendiği iddia edildi. Elon Musk’ın attığı tweette paylaşılan cüzdanlara yapılacak olan bitcoin transferi sonrasında iki katı bitcoinin geri ödeneceği yazıldı.

Fakat atılan tweetler dakikalar sonra silindi. Bunun bir aldatmaca olduğu iddiası da gündeme geldi. Atılan tweetler bir bitcoin cüzdanı paylaşıldı. Paylaşılan bitcoin cüzdanına transfer yapan cüzdanlara iki katı olarak geri ödeme yapılacağı ifade edildi. Hesapların hacklendiği iddiası da sosyal medyada geniş yankı buldu. Elon Musk’ın hesabından atılan tweette, “30 dakika içerisinde bana 1000 dolar yollayın, ben de size 2000 dolar geri yollayacağım.” yazılıydı.

Aynı mesajın Bill Gates’in twitter hesabından da atıldığı görüldü. Atılan tweet dakikalar sonra silindi. Yapılan açıklamalara göre; hesapların hacklendiği ve paylaşılan bitcoin cüzdanlarının hackerlara ait olduğu ifade ediliyor. Kripto para piyasası Gemini’nin kurucu ortağı olan Cameron Winklevoss ise tüm kripto para twitter hesaplarının sınırlandırıldığını ifade etti.

UBER VE APPLE’IN TWİTTER HESAPLARI DA HACKLENDİ

Hacklenen diğer resmi Twitter hesapları da UBER ve APPLE’ın oldu. Benzer tweetlerin atıldığı hesapların da hacklendiği görüldü. Atılan tweetler dakikalar sonra silindi. Atılan tweette Covid-19 nedeniyle 10 milyon dolarlık bitcoin verileceği yazıldı. Apple’ın hesabından atılan tweette “Bitcoin’in desteklendiği” ifade edildi.

TWİTTER’DAN YAPILAN AÇIKLAMA

Ünlü isim ve markaların hesaplarının hacklenmesinin ardından Twitter bir açıklamada bulundu. Twitter tarafından yapılan açıklamada, “Twitter’daki hesapları etkileyen bir güvenlik olayının farkındayız. Soruşturma ve düzeltmeler için gerekli olan adımları atıyoruz. Kısa süre içinde herkesi bilgilendireceğiz” denildi.

Paylaşılan cüzdanlara bitcoin transferlerinin yapıldığı görüldü. Fakat yapılan transfer işlemlerinin henüz yasal olup olmadığı bilinmiyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!