SON DAKİKA

TÜSİAD Başkanı Bilecik: ABD yönetimi şaşırtmaya devam ediyor

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) tarafından kentteki bir otelde, “24.

Bu haber 13 Aralık 2017 - 9:03 'de eklendi. 66

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) tarafından kentteki bir otelde, “24. Akdeniz Toplantısı” ve “ANSİAD 2016 Vergi Rekortmenleri” ödül töreni düzenlendi.

Bilecik, burada yaptığı konuşmada, dünyanın farklı, hatta bambaşka bir döneme girdiğine dikkat çekerek, terörün artık herhangi bir ülke, şehir fark etmeksizin bütün dünyayı tehdit ettiğini belirtti.

‘ABD’NİN KARARI YANLIŞ VE SORUMSUZ BİR KARAR’

Ortadoğu’da kaos ve karmaşa olduğunu dile getiren Bilecik, “Suriye’ye baktığımız zaman toplam resim adeta bir bataklığı andırıyor ve bataklığın ne zaman kurutulabileceğini bilen de yok” dedi.

ABD’deki yönetimin şaşırtmaya devam ettiğini dile getiren Bilecik, şunları kaydetti:

“ABD, dünya ekonomik ve siyasi düzeninin kurallarını sorgulayan hatta bazen reddeden bir yaklaşımla yönetiliyor maalesef. Birleşik Devletler çok taraflı anlaşmalardan doğan yükümlülüklerden muaf olmaya çalışıyor. Bu durumdan kaynaklanan boşluksa dünyadaki istikrarı elbette olumsuz etkiliyor. Trump’un Kudüs’ü başkent olarak tanıma girişimine Türkiye ve bütün AB başkentlerinden gelen tepkileri günlerdir izliyoruz. Ortadoğu’nun gerçekten daha fazla çatışma alanına ihtiyacı yoktur. Yeteri kadar çatışma, huzursuzluk var. Bu karar tüm dünyada şiddetin patlamasını tetikleyebilecek yanlış ve sorumsuz bir karardır. Bu yanlış karardan da acilen geri dönülmesini bekliyoruz, bütün dünya bekliyor aslında.”

ABD’deki Rıza Sarraf davasına da değinen Bilecik, “Bu zat ABD’de yargılanmadan önce Türkiye yargısının elindeydi. Hayıflanmamız gereken elimizdeyken neden yargılanmadı. Elimizdeyken neticesini alabileceğimiz, Türk yargısının veya hukukunun neden böyle bir noktada sonuç almadığı, serbest bırakıldığı, bence esas hayıflanmamız gereken nokta” ifadesini kullandı.

‘KESİNLİKLE ALKIŞLANACAK BİR BAŞARI’

AB’ye üyelik ve gümrük birliği revizyonuna değinen Bilecik, AB üyelik süreci ve gümrük birliğinin güncellenmesinin konjonktürel krizlere feda edilemeyecek kadar önemli bir konu olduğunu söyledi.

Dış ilişiklerde doğru ve istikrarlı adımlar atabilmek için önce içeride birliği beraberliği sağlamak gerektiğine işaret eden Bilecik, “Uluslararası ölçekte güçlü olmak için bugün içeride aslında her zamankinden daha fazla birliğe, beraberliğe, sevgiye, hoşgörüye ve elbette uzlaşmaya ihtiyacımız var.” dedi.

Bilecik, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 11,1 büyüdü. 2011’den bu yana 6 yıldır ilk defa çift haneli bir büyüme gösteriyor Türkiye. Tek başına bakıldığı zaman muazzam bir oran. Kesinlikle alkışlanacak bir başarı ancak keşke bu büyüme çift haneli enflasyonla beraber gelmemiş olsaydı. Keşke bu büyümeyi dış borcumuzun 2011’de yüzde 35’ler olan seviyesini yüzde 51’e çıkartmadan hayata geçirebilseydik. Ekonomi literatüründe maalesef, yüksek enflasyonla yüksek büyüme diye bir ikili söz konusu değildir. Ya enflasyon ya da büyüme yüksek olur. Bizde şu an ikisi de yüksek, biri birinden ayrılacak.”

‘YARGI BAĞIMSIZ OLSUN, YÜZDE 6-7 BÜYÜME YETER’

Bilecik, yargı bağımsızlığı konusunda da şu görüşlerini dile getirdi:

 “Yüzde 85-86 Kurumlar Vergisi’ni TÜSİAD üyeleri öder. Bugün dış ticarete baktığınızda ithalat ve ihracata, büyümenin esas aktörlerinin geldiği yer TÜSİAD’dır. Yani yüzde 7-8 büyümeye bütün iş insanları hakikaten muazzam derece mutlu olur. Ama daha fazla demokrasinin hakikaten yerleştiği, daha fazla hukukun üstünlüğünün, bağımsız yargının olduğu bir ülkeyle yüzde 6-7 büyüme bizim için fevkalade iyi olur” dedi.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın