SON DAKİKA

Turunçgil Uzun Antenli Böceği Yüzünden 5 Bin Dönüme Yakın Fındık Bahçesi Sökülüyor

“Turunçgil Uzun Antenli” böceği, fındık üreticisinin kâbusu oldu. Konu, Meclis’e taşındı.

Bu haber 04 Mart 2021 - 0:50 'de eklendi.
Abone ol

Trabzon Maçka’da fındık bahçelerine musallat olan “Turunçgil Uzun Antenli” böceği, fındık üreticisinin kâbusu oldu.

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, “Drakula” olarak bilinen böceğin AKP belediyesinin, İtalya’dan getirdiği süs bitkileriyle beraber bölgeye geldiğini söyledi.

Olayı Meclis gündemine taşıyan Kaya “Orada bir fidanlık var o fidanlığa konan süs bitkilerinden bu böcek fındık bahçelerimize sirayet etti. O zaman tespit yapıldı. Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri, bu böceğin olduğu yerde karantina tedbirlerinin uygulanması ve o süs bitkilerinin imha edilmesi gerektiğini söylediler. Ama o dönemin belediye yetkilileri bunu dikkate almadılar ve dar bir alandaki bu böcek istilası şu an 5 bin dönüme yakın fındık bahçemizi istila etmiş durumda” dedi.

“AĞAÇLARIN KÖK KISMINI YİYOR”

Turunçgil uzun antenli böceğinin Trabzon’un fındık bahçelerine hızla yayıldığını vurgulayan CHP’li Kaya şunları vurguladı:

“Bölgemizde şu ana kadar hiç görülmemiş bir böcek. Fındık ağaçlarının kök kısmını yiyor, fındık ağaçlarını delip içine giriyor ve fındık bahçelerini kurutuyor. Şu anda Trabzon Maçka ilçesindeki 7 mahallemiz karantina altında. 5 bin dönüme yakın fındık bahçesi sökülüyor.”

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“SANKİ BİZDE SÜS BİTKİSİ YOK”

“Sanki Karadeniz Bölgesi’nde süs bitkisi yokmuş, sanki o cennet Karadeniz’de dikilecek ağaç yokmuş gibi İtalya’dan süs bitkisi getirdiler. Niye getirdiler? İşte yandaşlara para kazandırmanın bir yöntemi bu. Maalesef bunu yaparak fındık üreticisinin ekmeğiyle oynadılar.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!