TÜRKİYE’NİN YENİ KAMİKAZESİ ALPAGU TSK’YA GÜÇ KATACAK

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından muharebe sahasında etkin şekilde kullanılmaya başlanan “kamikaze drone”lar çeşitleniyor. Döner kanat kamikaze drone Kargu teslimatlarını sürdüren STM, sabit kanatlı kamikaze drone Alpagu’ya yönelik çalışmalarda sona geldi. Alpagu yıl sonuna doğru güvenlik güçlerinin kullanımına sunulmaya başlanacak. Alpagu, tek bir asker tarafından kullanılabilecek, zırhlı araçlardan, Akıncı ve Anka gibi silahlı insansız hava platformlarından atılabilecek.

TÜRKİYE’NİN YENİ KAMİKAZESİ ALPAGU TSK’YA GÜÇ KATACAK
Yayınlama: 26.06.2020
Düzenleme: 26.06.2020 01:11
0
A+
A-

Türk savunma sanayisinin son dönemde  en dikkati çeken ürünlerinden “kamikaze drone”lar yakın zamanda ”Alpagu” ile  çeşitlenecek. 
 
Türkiye’ye “kamikaze drone”  olarak bilinen vurucu insansız hava araçlarını (İHA) kazandıran STM Savunma  Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ, bu alandaki ürün çeşitliliğini ve  araçların yeteneklerini artırmaya yönelik çalışmalar yürütüyor.

https://twitter.com/STMDefence/status/1276068410242236416?s=20

Halihazırda güvenlik güçlerine teslimatları devam eden ve başarıyla  kullanılan Kargu, özellikle meskun mahal operasyonlarında keşif, gözetleme ve  imha görevlerini yürütmesi, görev iptali seçeneği ve yaygın bir alanda tahribat  yaratmasıyla ön plana çıkıyor.

Muharebe sahasında boy gösteren Kargu’ya kısa zamanda Alpagu da eşlik  edecek. Alpagu, hafif yapısı, dalış hızı, düşük radar kesit alanı ve sürati,  yüksek değerli ya da önemli hedeflere noktasal tahribat yaratmasıyla  farklılaşıyor.

Dünyada 2 benzeri var
 
Ağırlığı 2 kilogramın altındaki Alpagu’ya dünyada benzer niteliklerde  yalnızca 2 platform bulunuyor.
 
Alpagu, küçük boyutu ve hafifliğine rağmen üzerinde hedefini etkisiz  hale getirebilecek kadar patlayıcı taşıyor, çok uzak mesafelerde görev  yapabiliyor ve tek bir asker tarafından kolayca taşınıp görev alanında çok hızlı  kullanılabiliyor. Alpagu ayrıca üzerideki yapay zeka ve görüntü işleme  kabiliyetleri, sessizliği, taşıdığı patlayıcıyı hedefe tam ulaştırma  yetenekleriyle önemli bir sürpriz etkisi ve operasyonel üstünlük sağlıyor.

Zorlu bir geliştirme sürecini başarıyla tamamlayan STM, sahada yoğun  testlere devam ediyor. Lançerden fırlatma, uçuş, hedefe ulaşma ve etkisiz hale  getirme kabiliyetleri test edilen ve iyileştirilen Alpagu, oldukça başarılı  sonuçlara ulaştı. Nihai testlerin çok kısa sürede sona ermesi ve yıl sonuna doğru  Alpagu’nun Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullanımına sunulması hedefleniyor.
 
Alpagu, sahip olduğu üstün kabiliyetler yanında, sürü olarak  kullanılabilme yeteneği, farklı platformlara entegre olabilmesi gibi özelliklerle  dünyada çok az muadili bulunan rakiplerinden ayrışıyor.

Zırhlı araçlar ve İHA’lardan da atılabilecek
 
Alpagu, tek bir asker tarafından kullanılabildiği gibi zırhlı araçlar  üzerinden çoklu lançerlerden atılabilecek versiyonları da olacak. Alpagu’nun,  Bayraktar Akıncı Taarruzi İHA, Anka gibi silahlı insansız hava platformlarından  atılacak versiyonları geliştirilecek.
 
STM’nin gündeminde, Alpagu’nun daha büyük, daha fazla patlayıcı  taşıyabilen, daha uzun menzilli ve daha hızlı versiyonları da bulunuyor. 2  kilogramın altındaki küçük boyutlu platformu geliştirebilme kabiliyeti sayesinde  daha büyük platformlar çok kısa zamanda kullanıma hazır hale getirilebilecek.
 
Alpagu’nun daha büyük versiyonlarına ilişkin çalışmalar sonunda 10  kilogramın üzerinde ve daha büyük hedeflere angaje olabilen platformlar  üretilecek.

Bu yıl başlayacak teslimatların ardından, gelecek yıldan itibaren  çeşitlenecek ürünlerle bir Alpagu ürün ailesi oluşturulması amaçlanıyor.

Farklı kamikazeler aynı sürüde

 Öte yandan Alpagu, uzaktan algılama, görüntü işleme ve takip yeteneği  olan bir başka STM ürünü Togan gibi silahsız İHA platformlarına entegre şekilde  görev yapabilecek.
 
Kargu’lar üzerinde sürü harekatı kabiliyeti geliştiren STM, ilerleyen  dönemde Alpagu ve Kargu’nun aynı sürüde, farklı görev tipleri için  kullanılabildiği bir kullanım konseptini hayata geçirecek.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı