SON DAKİKA

Türkiye’nin Rusya’ya Sattığı Meyvelerde Mantar, Domateslerde Virüs Tespit Edildi!

Rusya, Türkiye’den aldıkları meyvelerde bir tür mantar çeşidine ve domateslerde ise virüs tespit edildiğini açıkladı.

Bu haber 25 Eylül 2021 - 4:02 'de eklendi.
Abone ol

Rusya Tarım Ürünleri Denetim Ajansı (Rosselhoznadzor), Türkiye’den satın aldıkları meyve ve sebzeler hakkında açıklama yaptı.

MEYVELERDE MANTAR, DOMATESLERDE VİRÜS ÇIKTI

Açıklamada, meyvelerde  bir tür mantar olan monilinia fructicola’ya rastlandığını, domateslerde ise tobamovirüs görüldüğü belirtildi. Rusya, söz konusu olay hakkında Türkiye’ye bilgi verdi ve denetimlerin sıklaştırılmasını istedi.

ÜLKEYE GİRİŞLERİNE İZİN VERİLMİYOR

Sputnik’in aktardığına göre, Rusya’nın besin yönetmeliklerine göre söz konusu mantar ve virüs çeşidinin görüldüğü ürünlerin ülkeye girişlerine izin verilmiyor.

‘TARIM ÜRÜNLERİNİN DENETİMİ SIKLAŞSIN’

Rus tarım denetçisinin açıklamasına göre Türk makamları ile yapılan görüşmelerde karşı taraftan, Rusya’ya gönderilecek tarım ürünlerinin denetimini sıkılaştırması istendi. Türk tarafıysa görüşmeler sırasında, karantina uygulanmasını gerektiren bir mantar, bakteri ya da virüse tarım ürünlerinde rastlanması halinde yapılacak incelemenin sonuçlarını ve alınan önlemleri Rusya’ya iletmeyi taahhüt etti.

Atatürk'ün Katilleri

MANTARLI MEYVELER VE VİRÜS TESPİT EDİLEN DOMATESLER, TÜRKİYE’DE VATANDAŞLARA SATILIYOR MU?

Söz konusu mantarlı meyvelerin ve virüs tespit edilen domateslerin Türkiye’de vatandaşlara satılıp satılmadığı bilinmiyor. 

Rusya, 2020’nin sonunda İzmir ve Antalya’dan domates ve biber alımını durdurmuştu. Zira bu bölgelerden alınan ürünlerde tobamovirüse rastlanmıştı. Söz konusu yasak, eylül başında iptal edildi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!